Ezeket látta már?

Szájrapuszi a gyereknek: lehet ennek veszélye? Az orvos válaszol

szájrapuszi gyereknek veszélyes orvos válaszol

Tisztelet Orvosok! Nevelőszülő vagyok. Kapcsolattartás alkalmával a vérszerinti szülők és nagyszülők szájra pusziznak a gyermekekkel. Újszülött-től 10 éves korig mindegyikkel.

Van ennek bármi veszélye a gyermekekre? Ha igen, mi? Köszönöm, ha időt szánnak a válaszra!

Kedves kérdező! Nem tartom szerencsésnek a dolgot, mert közvetlenül fertőzést adhatnak át. Mivel nem egy háztartásban élnek, ez tovább súlyosbítja a veszélyt.

Szájrapuszi az intimitás jele is lehet

Egyes családokban a szájra adott puszi része a szülő-gyerek kapcsolatnak, és sem a felnőttek, sem a gyermekeik nem látnak ebben semmi kivetnivalót. Másoknál a szeretetkimutatás ezen formája kizárólag a párkapcsolatokra korlátozódik, az arcra adott változatnál jóval intimebb gesztusnak tartják, így számukra furcsa lehet, ha a szülő és gyermek vagy a nagyszülő és unoka között látnak ilyet.

Dr. Charlotte Reznick, a Kaliforniai Egyetem pszichológusa szerint a gyerekeket, akiket még 5-6 évesen is szájrapuszival köszöntenek a szülők, ugyanazokat a gesztusokat vihetik tovább a környezetükben anélkül, hogy észrevennék ennek a bensőséges vonzatát. Az ilyen korú gyermekek már tisztában vannak a szeretet, szerelem fogalmakkal, és bizonyára látják a szüleiket is ebben az intim helyzetben, miközben azt érzékelhetik, hogy a szülők ugyanezt csinálják velük. A gyerkőcöket összezavarhatja ez a fajta kettősség, és könnyen lehet, hogy egy bizonyos kor után már kínosnak fogja tartani, különösen nyilvános helyen.

A fogorvos szerint veszélyes, ha a babának szájrapuszit adunk

Dr. Richard Marques fogorvos szerint egészségügyi szemontból nem előnyös a babának szájra puszit adni. A szakember szerint a szülői, nagyszülői puszival olyan baktériumok kerülhetnek a baba szájüregébe, amelyek már akkor is képesek tönkretenni a kis fogacskákat, amikor azok még nem bújtak ki. A babák fogzománca sokkal sérülékenyebb és vékonyabb, mint a felnőtteké, így sokkal érzékenyebb is a külső hatásokra. A szájrapuszival a felnőtt nyála bekerülhet a baba szájüregébe, ami növelheti a betegségek terjedésének valószínűségét.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Önöknek hála ma egészséges kisfiam született! Köszönet, hogy az orvos válaszol

Forrás: Vakcinainfó - Az orvos válaszol
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához