Sarokcsonti fájdalom, sarkantyú
Kérdés: Tisztelt Dr.úr!
Ma voltam röntgenen, és szeretném megkérdezni mit jelent a következő lelet :
"A bal tuber calcanei pereme jelzetten kihegyezett, jobb oldalon 4mm-es exostosis látható."
Segítségét előre is köszönöm!
Válasz:
E hasábokon már írtunk a "sarkantyú" (exostosis) jelenségéről, és az azzal kapcsolatos tévhitekről is. Sorstársa azzal kezdte levelét, hogy ezt meg kell operáltatni (?!) Nos nem okvetlen - sőt...
A betegség kialakulása a lúdtalpasságra vezethető vissza. Normál esetben a láb boltozat tartásában főleg az izomzatnak van szerepe, a láb szalagok, kötőszövetes lemezek szerepe csekélyebb.
Egyik ilyen elem a sarokcsontról kiinduló és az előlábon végződő erős, kötőszövetes lemez, normál esetben csak minimális terhelést kap.
Mozgáshiány, nem megfelelő cipőviselet miatt a boltozatot tartó izomzat meggyengül, egyre nagyobb terhelés nehezedik a lemezre: az túlfeszül, húzza a sarokcsont csonthártyáját, előbb-utóbb csonthártyagyulladás alakul ki.
A csonthártyagyulladás jelentős fájdalma miatt szokták a betegek orvosukat felkeresni. A steril gyulladás következtében rendszerint az ún. "újcsont-képződés" is megindul.
Hogyan lehet kezelni? A kiinduló ok a lemez túlterhelése, a tehermentesítés rendszerint jó hatású. Ezt felnőttkorban leginkább csak külső eszközzel, lúdtalpbetéttel lehet elérni. A betét a lemezt alulról megtámasztja, csökkenti a túlfeszülést, a csonthártya izgalmát.
Ha ez nem elegendő, jó hatású a terület terápiás röntgenbesugárzása. A csonthártya fáj, hisz egyéb sarokcsontfelvételeken látható a fájdalmatlan sarkantyú.
További lehetőség: a saroktájék helyi injekciózása, és a fizioterápia.
Ha mindez nem vezet célra végső esetben jöhet szóba a műtét, de csak az esetek 50%-ában hatásos.
Ami a lényeges: a csonthártya steril gyulladásának kezelése.
Jó egészséget kívánunk!
üdvözlettel: