Reflux és fulladás, hogyan függ össze?
Kérdés: Tisztelt Doktor Úr!
Köszönöm korábbi válaszát reflux-szal kapcsolatos kérdésemre.
Azt nem értem egyedül a reflux-ban, hogy miért okoz fulladást ill. akár köhögést. Mi köze van a nyelőcső záróizmának a tüdőmhöz? Elvileg ez két különböző "kör", ilyen alapon a lábfájásom is okozhatna légszomjat. Mi annyira speciális a refluxban, hogy a légúti dolgokra ennyire hatással van?
Köszönöm válaszát!
Válasz:
Azért a légutak és a nyelőcső kezdeti szakasza - ha jól meggondolja igencsak közel esik egymáshoz...
Lássuk:
Légvétel során a levegő az orrüregbe majd a garatba jut. Innen a gégén át a légcsőbe végül a tüdőkbe áramlik.
Étkezés alkalmával a szájüregbe jutott táplálék a nyelv segítségével a garatba préselődik, innen a nyelőcsövön áthaladva érkezik a gyomorba.
És a közös pont:
A levegő és a táplálék útja a garatban ugyan találkozik, ez azonban nem jelenti azt, hogy szabadon, kontroll nélkül haladhatnak tovább bármelyik irányba.
A gége szerepe kettős: egyrészt a hangadás szerve, másrészt a gégefedő porc segítségével nyeléskor elzárja a légcső bemenetét a táplálék elől. Nyeléskor a gégefedő csapóajtóként fekszik a gégebemenetre, megakadályozza, hogy a garatba jutó táplálék az alsó légutakba jusson.
Tehát ez a fejlődéstanilag egymáshoz közel álló két út. A két kör valóban különbözik, de sokszor előfordulhat félrenyelés köhögéssel - vagy levegő nyelése a gyomorba, mely böfögéssel távozik onnan.
A visszaáramló savas gyomortartalom pont a garatban ill. a gégefedő szintjén tud \megfordulni\ és rossz esetben a légcső felé visszafolyni. Értsd, a nyelőcsőből feláramlik, a légcsőben lefelé indulna el, ezért van a fulladásérzés.
A lábfájásos hasonlat azért kissé távolabb esik ettől...
Szoktak reflux esetén egy "mechanikus" tanácsot is adni: a magasra helyezett párnával éjszaka a magasabb fekvő helyzetben lényegesen tud csökkenni a visszaáramlás, tehát ezzel együtt a fulladásérzés is.
Gyógyszerrel is kell kezelni, de ezt már megbeszéltük úgy emlékszem.
Jó egészséget kívánok!
üdvözlettel: