Ezeket látta már?

Puffadásos tünetek - még egyszer...

Kérdés: Tisztelt Doktor Úr!

Egy kellemetlen problémám miatt szeretném a tanácsát kérni. Fokozottan termelődik gáz a beleimben. Ez puffasztó ételek fogyasztása után természetesen fokozódik. Nem fáj a gyomrom és nem jár semmi más tünettel, csak ez a kellemetlenség keseríti meg a napjaimat.

Várom tanácsát!

Üdvözlettel:

Válasz:

Éppen az előbbi kérdezőnek írtuk le a haspuffadással kapcsolatos összefoglalót, így Önnek is ezt küldjük első körben. Ő már kivizsgált beteg volt, negatív leletekkel.

Önnek javasoljuk természetesen a belgyógyászati (gasztroenterológiai vizsgálatot), az alábbiak általános megállapítások csak.

A haspuffadás hátterében sok tényező állhat, ezek között néhány egyszerűbb probléma is. Lássuk!

A haspuffadás kellemetlen, nem mindig kezelést igénylő állapot. Egyrészt a megnövekedett bélgáz mennyisége okozhatja, másrészt irritábilis bél szindrómában a normális mennyiség is fájdalmat okozhat.

A hatékonyan kezeléshez fontos kideríteni az okokat: ha a beteg pl. táplálkozási naplót vezet. Felírja, mikor tapasztalt puffadást, melyik ételtől, mikor.

A haspuffadás esetében gyakran felelőssé tehető az evés-ivás, beszéd közben gyomorba kerülő levegő. Ez is okozhat haspuffadást, felböfögést.

A szóda, a szénsavas üdítők is sok szén-dioxidot tartalmaznak. Máj-vagy veseelégtelenség esetén ez nehezített. Laktóz-intolerancia és lisztérzékenység is válthat ki haspuffadást. A beteg, idősebb korban már nehezebben emészti a tejben található laktózt.

Parazitafertőzésben (Giardia lamblia) és irritábilis bél szindrómában (IBS) szenvedők is tapasztalják a haspuffadást. Ilyen betegség lehet még a bélelzáródás és a Crohn-betegség. Az antibiotikumos kezelések károsíthatják a bélflórát (probiotikummal jól kezelhető) haspuffadást okozva, ill. egyes gyógyszerek mellékhatásaként is jelentkezhetnek a tünetek.

Mit tehetünk?

A háttérben leggyakoribb a levegőnyelés és az IBS. Gyógyszeres kezelés nem túl nagy sikerrel kecsegtethet, sokkal inkább az életmód radikális változtatása.

Javulás várható akkor is, ha valaki megtanulja feldolgozni, kezelni a stresszt: autogén tréninggel, mozgással, relaxálással stb.

Májciszta: nem kell foglalkozni vele, valószínűleg nem áll összefüggésben a puffadásos tünetekkel, külön kezelést nem igényel.

Jó egészséget kívánunk!

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához