Phaeochromocytoma?
Kérdés: Abban szeretnék segítséget kérni, hogy lehetséges e esetemben a Phaeochromocytoma? A kórtörténetem röviden: 1999 óta ismert essentialis hypertonia, melyet akkor kivizsgáltak, de a fenti területre, a mellékvesére nem történt célirányos vizsgálat.
Ez idő óta rendszeresen szedek napi 5mg Concort, illetve pár éve Diovant 40mg/nap. Mellette gyomor panaszaim vannak melyre Rabyprexet (20mg/nap) és Apo-Famotidint (20mg/nap) szedek kb fél éve. A hab a tortán a 2000 óta fennálló szorongásos, pánikbetegség, melyre Xanaxot, Spitomint és Coaxilt szedek jelenleg. Az elmúlt 2 évben viszont 3 alkalommal, többek között a tegnapi napon is olyan rohamom volt amit nem tudok hová tenni. Fél évente fordul elő gyengébb vagy durvább formában. A roham váratlanul, minden előzmény nélkül alakul ki, 2 esetben ébredés után wc-zést követően, 1 esetben autóban.
A roham alatt a vérnyomásom és a pulzusom digit vérnyomásmérővel mérhetetlen magasságba szökik fel (180hgmm sys fölé és 160 freki fölé)
eljesen el is voltam sápadva, a szám is fehér volt. A roham alatt az ijedségen és a tehetetlenségen kívül nem volt panaszom, sem nehézlégzés, sem fejfájás, sem hányinger, semmi. A gyógyszereimet nem vettem még be, a Concor nem fokozhatta a rohamot, sőt a roham alatt rágtam el 5mg-ot.
Dohányzom, alkoholt, drogot, kávét nem fogyasztok. Szoktam mérni a vérnyomásom ami normál esetekben nem magas. Mire az ügyelet kiért (45 perc) már nem volt semmi bajom, a roham kb 10 percig tartott. Ilyenkor mindenki a pszichés zavarra hárítja a dolgot, a mostani esetben a doki úr az EKG-t sem cipelte fel a lakásba.
A hetem és az elmúlt időszakom nem telt igazán stressz mentesen, volt pánikrohamom a héten is amikor a pulzusom kiugrik, verejtékezek és szédülök. Aztán egyéb (közeli hozzátartozó elvesztése, vizsgák, munkahelyi konfliktusok). Voltam fél éve kardiológiai kivizsgáláson (EKG, terheléses EKG, Szív UH, labor, 24 órás ABPM) ami semmilyen jelentős eltérést nem mutatott. Voltam hasi UH-n és ott sem láttak semmi eltérést.
Testsúlyom nem változott. Most utána olvastam a Phaeochromocytomanak és jó pár egybe vágó tünet mutatkozik. Igaz nem találtam arra vonatkozó infót, hogy pl a rohamok milyen gyakorisággal fordulnak elő, illetve, hogy milyen idő a betegség lefolyása. Szóval ez egy pánik roham vagy Phaeochromocytoma????
Várom válaszát, köszönettel:
Válasz:
Látom, hogy mondanivalója csak három különálló levélben fért el. Tekintve, hogy a phaeochromocytomáról még nem írtunk, néhány jellemzőjét leírom a betegségnek.
Maga a betegség egy ún. kromaffin sejtes tumor, mégpedig a mellékvese velőállományából indul ki, és magas vérnyomást okoz. Esetleg máshonnan is kiindulhat, de elsősorban a mellékvese a forrás. Gyakorisága az élet 3-5. évtizedében a legmagasabb.
Átlagosan éhány cm-es, 50-200 g-os daganat ritkán nagyobb is lehet. Szövettani képe alapján rosszindulatúnak tűnik - de nem az! A mellékvesén kívül az aorta (főverőér) mentén, a gyomor-bélrendszerben, agyban fordulhat még elő.
Legjellemzőbb tünete valóban a magas vérnyomás, és kb. minden 1000-ik hipertóniás betegen előadódhat. Azért okoz magas vérnyomást, mert maga a tumor ún. katekolaminokat (adrenalin, noradrenalin, dopamin stb.) termel.
Gyakori még a tachikardia (gyors szívverés), verejtékezés, légzésgyorsulás, fejfájás, angina, hányinger, hányás, egyszóval egy igen erős és jellegzetes szimpatikus idegrendszeri izgalom állapota.
Diagnózisában igen fontos az ún. VMA (vanillin-mandulasav) és HVA (homovanillinsav) teszt, ezek vizeletmintából meghatározhatóak.
Végezhetőek speciális terheléses vizsgálatok is, ezek itt nem részletezem.
CT vagy MRI vizsgálattal pedig felkereshető maga a tumor is.
Kezelés
Amennyiben valóban igazolt a phaeochromocytoma, és a tumor megléte, a kezelés lényege a tumor sebészi eltávolítása. A műtét csak abban az esetben végezhető el, ha a beteg vérnyomását alfa- és béta-blokkolókkal előtte rendezik.
Léteznek gyógyszeres /és kemoterápiás eljárások is.
forrás: MSD Orvosi Kézikönyv.
Javaslat: amennyiben valóban komolyabban felmerül a gyanú e daganat meglétére, akkor kórházi, vagy klinikai kardiológiai osztályt kellene felkeresni, e betegséggel csak a gyakorlott, jártas szakorvosok foglalkoznak.
Jobbulást kívánok!
üdvözlettel: