Ezeket látta már?

Pánikzavarom van?

2010.11.15. Módosítva: 2015.11.04.

Kérdés: Tisztelt Doktor Úr/Nő!

Néhány hónapja olyan tüneteim vannak,mint a pánikbetegségnek. Szívszúrás,mellkasi nehézségérzet, ujj zsibbadás, ájulásérzés, halálfélelem,erős szívdobogás érzete.

A vizsgálatok nem hoztak eredményt,semmi bajom sincs.Nem akar elmúlni,és félek.

Az lenne a kérdésem,hogy a pánikbetegségnek van-e valós alapja?

Pl.: kávéztam és dohányoztam. Amikor ezeket csináltam, hirtelen rám törtek a tünetek nagyon rosszul voltam, kimondottan a kávé és a cigi hozta ki. Még a tea is, amiben szintén van koffein. Megdobogtatták ezek a szívemet, és rosszul lettem tőlük. Ma már elhagytam őket, de a panaszok nem szűnnek meg.

Lehet-e, hogy a pánikbetegség tüneteit megerősitheti, vagy rásegíthet-e a koffein és a cigi.

Kérem válaszoljanak!

Köszönettel:

Válasz:

Beszéljünk egy kicsit a pánikbetegségről!

A pánikbetegség - pontosabban pánikzavar szorongásos betegség, amelyre jellemzőek a vissza-visszatérő (akár súlyosabb) pánikrohamok. Jelentősebb személyiségváltozásokkal is járhat, ami gyorsan - tehát akár egy hónap alatt kialakul. Jellemzően, a beteg azért is aggódik jóelőre, nehogy megint kialakuljon a roham.

A pánikzavar nem azonos az ún. agorafóbiával, ami a nyílt, nyilvános terektől való félelem. A pánikroham hirtelen tör/het rá az illetőre, és eléggé intenzív tünetekkel jár. (Egyéb szorongásos zavarok általában kevésbé súlyosak, elhúzódóak, lassabban "fejlődnek".)

A tünetek: intenzív, és extrém szorongás a roham idején, amely általában 10 percig tart (mondjuk inkább 1-20 percen belüli). Jellemző az Ön által is leírt gyors szívverés, izzadás, szédülés, légszomj, remegés, kontrollálhatatlan félelem, gyorsult légzés.

Egyeseken halmozottan, vagy napi, heti rendszerességgel tör elő a pánikroham. Ez persze igen komoly szociális problémákat okoz, nem szólva arról, hogy az említett agorafóbiával is társulhat, az illető kiközösítettnek érzi magát.

Mi ronthatja az állapotot még?

Az esetek kb. 30%-ában az alkohol, 17%-ában egyéb pszichoaktív szerek. A stimulánsok, tehát az Ön által említett koffein, a nikotin, de pl. a kokain is. Számos vizsgálat kimutatta a dohányzás is hat a pánikzavarra, valószínűleg itt nem a nikotin közvetlenül csak, hanem a légzésfunkció romlása. (rohamot válthat ki a teljes nikotinelvonás egyébként...)

Amennyiben ezt még nem tette meg, célszerű lenne mindezzel - a már elvégzett negatív kardiológiai vizsgálatok után - pszichiáterhez fordulni. A pánikzavar nem ritka betegség, "korunk betegsége", és megfelelően beállított gyógyszeres és pszichoterápiás kezeléssel jó egyensúlyban tartható, hogy ne zavarja a mindennapi tevékenységeket.

Jó egészséget kívánunk!

üdvözlettel:

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához