Orvosnak tanulok: hány év, mire méltóvá válik a tudásom, hogy segíthessek? Az orvos válaszol
Tisztelt Orvosok! 2. évet végzett orvostanhallgató vagyok. Kb. egy órája a mentést végző tűzoltóautó...
...után értünk oda egy közúti baleset helyszínére (utólag kiderült: egy személy életét vesztette, ketten beszorultak). Mivel mentő még nem volt a helyszínen vaciláltam, hogy oda menjek-e segíteni, de végül úgy döntöttem, nem megyek, mert hamar rájöttem, hogy egy tűzoltó is biztosan többet ért a sérültellátáshoz mint én, nem gondoltam hogy érdemi segítség lehettem volna.
Az lenne a kérdésem, hogy Önök szerint hanyadév után mehetnék oda, és tudnék tényleges segítő lenni egy ilyen helyzetben? Nagyon bennem van a segíteni akarás, és valamiért egy kisebb kudarcként éltem meg, hogy nem tudok segíteni 2 év egyetemmel a hátam mögött.
Kedves Kolléga! Nem igazán tudnám elvégzett tanévek számához kötni a kérdést... Részemről mindig úgy álltam/állok a dologhoz, hogy egy kérdést mindig megér, hogy szükség van-e a segítségemre, maximum azt mondják, hogy nem. Laikus elsősegélynyújtást bárki tanulhat, és bárki végezhet, így érdemi orvosi tudás nélkül is lehet véleményem szerint segíteni egy ilyen helyzetben. Néha egy infúzió tartása, vagy a kocsiból való kimentésben való plusz 2 kéz is óriási segítség! Szóval balesetnél, pláne, ha több sérült is van, megér egy kérdést a dolog, hogy szükség van-e bárminemű segítségre.
Annál is inkább, mert egy fél-laikus is jobb mint egy teljesen laikus, mert legalább remélhetőleg nem fog mentés közben ő maga elájulni a látványtól, eggyel növelve az ellátandók számát.
Olvasta már?
- Mennyibe kerül a szülőnek, ha orvosira menne a gyerek?
- Lehetséges, hogy nem vérrög okozza az agyvérzést? És kutyánál?
- Beadjam a felírt gyógyszereket a demens betegnek?
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!