Orrmelléküreg gyulladás
Kérdés: Azt szeretném megkérdezni hogy konkrétan milyen gyógyszereket vagy orrspray-t tudnának javasolni orrmelléküreg gyulladás ellen. Előre is nagyon köszönöm.
Válasz:
Tisztelt Olvasó!
Az orr melléküregeinek gyulladása enyhébb esetben fejfájással, az érintett légtartó csontüregek feletti nyomásérzékenységgel, szédüléssel és többnyire sűrű, opálos vagy sárgás-zöldes orrfolyással jár. Bakteriális folyamatot valószínűsít a láz megjelenése mellett a kifejezett gennyes (sárgás-zöldes) orrváladékozás, általános rossz közérzet, szédülés.
Ekkor a tüneti kezelésen - mely az orrjáratok átjárhatóságát és nedvességtartalmát, a váladék ürülését segítő tengervizes orrspray-k és nyálkahártya-duzzanat csökkentő, esetleg antibiotikumos kevert orrcseppek, bioptron vagy láztalanul infralámpa használatát jelenti - túl antibiotikumot is felírhat kezelőorvosa. Ne feledkezzünk meg a váladék folyósságát biztosító bőséges folyadékbevitelről, köptetőkről, láz- és fájdalomcsillapítókról sem. Léteznek otthoni használatra kifejlesztett melléküreg (sinus) átöblítő eszközök. Ezek olyan célzottan a beteg nyálkahártyát fertőtlenítő és a felhalmozódott váladékot oldó, speciális összetételű folyadékok, melyeket egy kézi pumpa segítségével az orrba kell fecskendezni.
Az orrváladék eltávolításához gyermekkorban nagy valószínűséggel szükség lehet porszívós orrszívóra, a sinusöblítést iskoláskornál kisebbeknek nem nagyon javasoljuk.
A tüneti szerek helyes használata mellett megjelenő láz orvosi vizsgálatot érdemel, csakúgy, mint a már huzamosabb ideje fennálló, vagy rövid időn belül többször kiújuló panaszok, tünetek. Ekkor fül-orr-gégészeti vizsgálatra is sor kerülhet.
Röviden: gyakori tengervizes orrspray-zés, egyoldali orrfújás, nyálkahártya-duzzanat csökkentő és/vagy kevert, antibiotikumos orrcseppek, Bioptron vagy láztalan állapootban infra használata. Fontos a bőséges folyadékbevitel, kapjon köptetőt, mely a sinusokban lévő nyákot is oldja, fejfájás/láz esetén pedig a megfelelő láz- és fájdalomcsillapítás fontos. Antibiotikum szedését többnapi láz, gennyes orrváladék indokolja a kezelőorvos döntésének értelmében.
Jobbulást kívánok,
dr. Altorjai Péter