Nehezen gyógyuló sebek a lábon
Kérdés: Tisztelt Doktor Úr!
Férjemnek kb. nyár elején elfertőződött pár csípés és karcolás a lábszárán kaszálás, kapálás után.A csípések körben pirosak, némelyik közepe pedig egészen sötét, szinte fekete volt, viszketett ill. a lábfeje, bokája megdagadt. Bőrgyógyász írt fel Betadine oldatot és Bactroban kenőcsöt.Ezek segítettek, de azóta újra ,többször is jelentkezett ilyen reakció. Szinte mindegyik csípése bepirosodik és több is elfertőződik. Jelenleg is legalább 10 csípés van rajta, főleg a lábszárán, ebből 4-5 elég csúnya(fekete közepű, körben piros) és a lábfeje is dagad. Bár érzékeny bőrű, és rendszeresen végez földmunkát, ami gondolom megkönnyíti a csípések elfertőződését, - tavaly is ugyanúgy kijárt kapálni, kaszálni, ásni, mégsem volt belőle probléma- aggaszt, hogy ennyire könnyen elfertőződnek a csípései. Ő azt mondja, álmában elvakarja a csípéseket...Mi lehet ennek az oka?Mit tehetünk, hogy ne kelljen egész nyáron kenegetnie a csípéseit, horzsolásait?
Válaszát előre is köszönöm!
Válasz:
A részletes leírás alapján elképzelhető, hogy néhány dolognak utána kellene nézni:
1. Kedves férjénél nem áll-e fenn cukorbetegség, mert köztudott, hogy a diabéteszes láb igen komoly problémákat tud okozni (a kiserek elváltozásai miatt), nehezen gyógyuló sebek, sérülések.
2. Még ha nem is áll fenn cukorbetegség, az erek állapotát érdemes lenne megnézetni, tehát pl. magas vérnyomás, koleszterinszintek, érelmeszesedés, perifériás (végtagi) érbetegség esetleges fennállása.
Javaslatom: belgyógyászati vizsgálat egyrészt a cukorbetegség tekintetében, és/vagy angiológiai (érbelgyógyászati) vizsgálat az érbetegségek vonatkozásában.
Az elfertőződés a rosszabb keringéssel is magyarázható. Mindemellett érdemes lenne, ha tudott, hogy földdel, növényzettel stb. érintkezik gyakran, valamilyen védőruházat alkalmazása mindezektől függetlenül is.
Elképzelhető egyszerűbb allergiás reakció is, ezeket tehát érdemes a szakorvosi vizsgálatokra bízni!
üdvözlettel: