Ezeket látta már?

Mennyire bízhatunk nagyanyáink gyógyító praktikáiban? Az orvos válaszol

nagyanyáink gyógyító praktikái orvos válaszol

Tisztelt orvosok! Kérdésem se nem sürgős, se nem életmentő, de nagyon érdekel a válaszuk.

Régóta furdal a kíváncsiság és Önök talán megszabadíthatnak ettől a kínzó érzéstől. Volt énnekem egy tündéri nagyanyám, akinek voltak bizonyos praktikái és azt szeretném csak tudni, hogy ezeknek a praktikáknak van-e bármiféle, akár minimális tudományos, biológiai alapja. Amelyik működött, az vajon placebo-hatás volt-e?

  1. Ha a körmöm meggyűlt valamiért, begyulladt (mondjuk, mert elcs*sztem manikűrözésnél), akkor feltett kis lábasban forrni vizet és azt mondta, kétszer-háromszor gyorsan csapjak bele a problémás ujjammal a lobogó vízbe - utáltam, féltem tőle, de az érdekes az, hogy működött.
  2. Ha valahol gyulladás, gennyesedés volt, esetleg egy seb miatt, vagy a bármiért, akkor azt javasolta, hogy éjszakára: a) vékonyra szelt szalonnát; b) vékonyra szelt paradicsomot; c) lereszelt krumplit (nem egyszerre, külön-külön) tegyek rá mert az majd lehúzza a gyulladást (a szalonnát egyszer kipróbáltam, de az eredményre nem emlékszem).
  3. Kérem, ne tessenek röhögni, de volt egy olyan tanácsa is, hogy ha herpesz jön ki a számon, kenjem be fülzsírral - nos, izé, hát hogy is mondjam, undorral bár, de egyszer kipróbáltam és egy nap alatt eltűnt, miközben minden más alkalommal napokig szenvedtem tőle.
  4. Azt is mondta, de ezt szerencsére nem volt alkalmam kipróbálni, hogy fagyásra a legjobb, ha lepisilik (ebben annyi rációt látok, hogy ha más nincs, hát melegnek biztos meleg). Köszönöm, ha válaszolnak és elnézést, ha furcsa volt!

Az orvos válasza

Kedves Kérdező!

  1. Nem javaslom. Súlyos égési sérülést is szerezhet így. Ellenben manikűrüzés előtt alapos szappanos kézmosás és az eszközök fertőtlenítése javasolt. Valamint érdemes a családban mindenkinek saját manikűrkészletet tartania. Körömágy melletti gyulladás esetén a párakötést meg lehet próbálni (bőrre semleges krém, majd benedvesített mull-lap, majd vízzáró rétg, pl. celofán és rögzítés).
  2. Nem javasolt ételeket a sebbe tenni, hisz azok ne sterilek és a sebet könnyen elfertőzhetik. Fertőtlenítés és steril fedőkötés javasolt. Ha már gennyesedés kezdődik, akkor van olyan eset, hogy párakötés segíthet, de a legjobb, ha az ilyen sebeket orvos látja.
  3. Aciklovir tabletta vagy kenőcs segíthet a herpesz gyorsabb kezelésében, nem a fülzsír.
  4. Fagyás esetén lassú felmelegítés javasolt, nem szabad azonnal meleg vízbe tenni a végtagot.

+1: égés, forrázás esetén sem a tejföl, sem az olaj nem jó választás. De a fülcimpa fogdosása se segít. Helyette 20 perc folyó hideg csapvíz alá kell tenni az égett bőrfelületet, majd sterilen fedni.

+ 1: ecetes borogatás nem jó zúzódásokra, ellenben remek bőrgyulladást okoz.

A régi időkből nagyon sok ilyen “trükk” maradt meg. Akkoriban meg nem voltak hatásos gyógyszerek, steril kötszerek, antibiotikumok. Vagy nem volt az átlagember szamara elérhető, valamint orvoshoz se tudtak bármikor menni. Igy próbálkoztak és ami egy embernek úgy tűnt, hogy használ, az elterjedt.

De az esetek többségében nagyon minimális vagy csak placebo hatást tudtak elérni ezekkel a népi gyógymódokkal. Szerencsére most mar mindenhol elérhető hazánkban orvosi rendelés, gyógyszertár es vannak bizonyítotton hatásos protokolljaink, terápiaink, hatóanyagaink.

A köhögést nem fogja csillapitani a vöröshagyma, csak büdös lesz a gyerek es a szoba. Hagyma nélkül is pont úgy csillapodna. A talpra tett reszelt krumplinak sincs semmi lázcsillapító hatása, maximum szépen felaztatja a bőrét a gyereknek. A láz az esetek nagyon nagy százalékában idővel magától is csillapodik.

Az ételeket használjuk inkább főzésre, evésre. Minden másra ott a gyógyszer.

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Herpeszvírus okozta fertőzések: tünetei, lefolyása és kezelése

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



Forrás: Vakcinainfó - Az orvos válaszol
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához