Milyen betegséget jeleznek a ketontestek és kristályok a vizeletben? Az orvos válaszol
Tisztelt orvosok! Tegnapi nap folyamán voltam laborvizsgálaton , aminek tegnap megnéztem ügyfélkapun az eredményét.
Nagyjából teljesen rendben volt minden, viszont a vizeletben a ketontesteknél azt írták hogy kétes, illetve kristály is volt a vizeletben. Ez mit takarhat ? Házi orvoshoz majd hétfőn tudok menni a munkám miatt. Válaszukat előre is köszönöm!
Semmi aggasztó. Veseköves panaszai nincsenek?
Erre a kérdésre így válaszolt a kérdező:
Nem tapasztaltam, inkább csak annyi hogy sokszor görcsöl a hasam alja meg hátul a medencémnél.
A vakcinainfós orvosok így reagáltak:
Urológia felkeresése javasolt!
Mik azok a ketonok?
A ketontestek olyan tápanyagok, amelyek alternatív tápanyagforrást jelentenek a glükóz és zsírsavak helyett. A béta-hidroxi-vajsavat, az acetecetsavat és az acetont együttesen ketontesteknek vagy ketonoknak nevezzük. A ketontestek elsősorban a májban, kismértékben a vesében szintetizálódnak, azaz termelődnek. Főként 1-es típusú diabéteszben, illetve éhezés esetén keletkeznek. Közepesen erős savak, nagy mennyiségben metabolikus (anyagcsere-eredetű) acidózist (savanyodást) okoznak. Ketontestek a szervezetben normál körülmények között is keletkeznek. Nagy mennyiségük a zsírok anyagcseréje során képződik. Éhezéskor, diabétesz esetében koncentrációjuk többszörösére emelkedhet, amit a szervezet nem képes feldolgozni, és kialakul a ketózis. Ketoacidózis esetén az aceton egy része a tüdőn át távozik, ezért a lehelet acetonossá válik.
Mit jelentenek a kristályok a vizeletben?
A vízben oldható méreg- vagy felesleges salakanyagokat a vese választja ki a szervezetünkből, amik a vizelettel kiürülnek. Előfordul, hogy ezekből az anyagokból az egyik összetevő olyan nagy mennyiségben van jelen, hogy a vizelet nem képes feloldani, ilyenkor kristályos szerkezetű kövecskék képződnek, amelyek lerakódnak a vesében. Ezt – a férfiaknál közel négyszer gyakrabban előforduló – folyamatot vesekövességnek, nephrolithiasis-nek hívjuk.
A lerakódás lehet homokszerűen finom, de kialakulhatnak különböző nagyságú, akár több centiméteres átmérőjű kövek is. A kövecskék anyaga leggyakrabban valamilyen só, például kalcium-oxalát és kalciumfoszfát, illetve a húgysavból kristályosodott urát, valamivel ritkábban karbonát. Anyagcsere-betegséggel (cisztinúria) függ össze a cisztinkövek kialakulása, a gyorsan növekvő, magnéziumot, ammóniát és foszfátot tartalmazó, ún. struvitkövek képződésének hátterében pedig gyakran húgyúti fertőzések, gyulladások vannak.
Olvasta már?
- Ezek a vesekő legtipikusabb tünetei - a székrekedés az egyik
- A véres vizelet okai és kezelése
- Véres vizelet: magas vérnyomás is okozhatja - ebből derítheti ki
- Húgyhólyagrák: nem csak véres vizelettel jelezhet a tumor
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Véres vizelet: daganat vagy vesebetegség okozza?