Ezeket látta már?

Ütéstől alakulhat-e ki daganat a mellben? Az orvos válaszol

mellrák, csomó a mellben

Tisztelt Orvosok! Anyukámmal kapcsolatban szeretnék kérdezni.

Anyukám67 éves, korábban semmilyen egészségügyi problémája nem volt, de egy ideje gondok vannak a vérnyomásával. Emiatt 2 hete kórházba is került pár napra. Sajnos ez mentálisan eléggé megviselte őt, elég erős fehérköpeny szindrómája van.

Azon az estén, mikor kórházba került idegességében még otthon nekiment az ajtófélfának, és beütötte a szemét illetve a mellét. Most azon retteg, hogy a mellénél esetleg valamilyen probléma alakul ki emiatt. Egy pici puklit érez az ütés helyén, és kékes-zöldes, ahogy gyógyul. Valamint az egyik melle egy éve jobban megereszkedett, mint a másik(ezt most mondta el). Mennek háziorvoshoz, aki remélhetőleg ad beutalót mammográfiára.

A kérdésem az lenne, hogy jól tudom, egy ütéstől azért daganatos betegség nem alakul ki? (Ettől fél ugyanis.) Illetve a mell megereszkedése teljesen normális az életkor előrehaladtával, úgy hogy semmilyen egyéb jelet nem vesz észre magán? Válaszukat előre is köszönöm!

Az orvos válasza

Kedves kérdező! Jól tudja.

Ütésnek nem, de az életmódnak lehet következménye mellrák

Az emlőrák a fejlett országokban, Magyarországon is, a második leggyakoribb rosszindulatú daganat, és a daganatos halálokok között is vezető helyen szerepel. Rendszeres szűrővizsgálattal azonban egész korai stádiumában fel lehet fedezni, és akkor jó eséllyel sikeresen gyógyítható is.

Európában nőknél a leggyakrabban előforduló rosszindulatú daganat az emlőrák. Nemzetközi statisztikák alapján majdnem minden nyolcadik nőnél kialakul, Magyarországon a Nemzeti Rákregiszter adatai szerint évente 7500-8000 nő és 150-200 férfi szembesül rosszindulatú emlődaganattal és 2000-2500 beteg hal meg a betegség következtében. A kockázat ugyan életkorral nő, de az esetek mintegy 20 százalékában 50 éves kor alatt fedezik fel – írta meg a Rákgyógyítás 200 kérdés – 200 válasz az emlőrákról elnevezésű oldalán.

Mi növeli mellrák kockázatát?

  • menopauza idején vagy utána, hosszasan alkalmazott hormonpótló kezelés,
  • teherbeesés, a szülés és a szoptatás jótékony hormonális hatásainak elmaradása is hajlamosít
  • a mellrák ismert rizikófaktora az ösztrogénhatás, különösen annak kiegyensúlyozatlansága.

Menopauza után különösen fontos a testsúly normalizálása, a túlsúly elkerülése

. A túl sok zsírszövet túlzott mennyiségű női nemi hormont (ösztrogént) termel. Tartósan magas szintje a menopauza után nemcsak az emlő-, hanem a méhtestrák kockázatát is fokozza. Nem mindegy az elhízás formája sem: nagyobb kockázatot hordoz a haskörfogat, a derékbőség növekedése, tehát az úgynevezett alma típusú elhízás, mint a csípőre, combra történő, körte típusú, mert a hasi zsírsejtek kórosan befolyásolhatják az anyagcsere folyamatait.

Gyakori kockázati tényezője az emlőráknak, ahogy más daganatok kialakulásának is, a dohányzás, a túlzott alkoholfogyasztás, a mozgásszegény és főleg ülőéletmód is. Fokozott a rizikó, ha a családban emlő- vagy petefészekrák fordult elő, különösen fiatalabb korban. Nincs ugyanakkor bizonyítható összefüggés a dezodorhasználat, a mikrohullámú sütők, a mobiltelefon, a koffeinfogyasztás és a mellrák között.

Egyre több emlőrákos számít hosszútávon daganatmentesnek, gyógyultnak. Vannak viszont agresszív, gyorsan kialakuló formái, amelyeket nehezebb időben észrevenni, ezek egy része nem is mindig tud meggyógyulni. Van olyan, hogy viszonylag gyorsan alakul ki előrehaladott, akár távoli áttétes emlőrák, ilyen esetekben jóval rosszabbak a gyógyulási esélyek.

A nagyon korai daganatokat nem lehet egyszerű vizsgálattal észrevenni, ezért fontos negyvenöt éves kortól kétévente szűrővizsgálatra járni. Ha a mammográfián gyanús elváltozást találnak, a beteget visszahívják és újabb felvételeket, ultrahang- és akár MR-vizsgálatot is végeznek, illetve mintát vesznek.

Már az aktív fogamzóképes kortól kezdve célszerű rendszeresen, havonta önvizsgálatot tartani. Ez az emlő körkörös körbetapintását jelenti, amivel ellenőrizni lehet, van-e aszimmetria, eltérés a két oldal között. Ha ilyet, de akár bőrelváltozást, bimbóbefordulást, pirosodást, gyulladásos jeleket tapasztalunk, vagy a hónaljban megnagyobbodott nyirokcsomót tapintunk, célszerű orvoshoz fordulni. Ekkor a betegség még gyógyítható, míg a távoli, például a nyakon vagy az üreges szervekben kialakuló áttétek esetében erre kevesebb az esély.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<CIKKAJÁNLÓ>

Ez a mellrák legelső tünete: így jelez leggyakrabban a daganat

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

emlőrák

Forrás: Vakcinainfó - Az orvos válaszol
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához