Májcirrózis, alkoholos elfajulás
Kérdés: Tisztelt Doktor Úr!
Sajnos a családunkban van egy beteg,akinek alkoholos májzsugora van. Ezt kb. 3 és fél éve állapították meg kórházban. A beteg nem tartja be az alkoholtilalmat, így nem
tudom, hogy van-e esélye a gyógyulásra.
Kérem,szíveskedjen válaszolni,mik az esélyei.
Válaszát előre is köszönöm!
Válasz:
Az emberi szervezet egyik legfontosabb szerve a máj! Számtalan kémiai-biokémiai folyamat központja, az emésztéssel, metabolizmussal (táplálékok és idegen anyagok lebontása) kapcsolatban központi szerepet tölt be a szervezetben. Ha a májsejtek károsodnak - a teljes méregtelenítő, lebontó funkció romlik, károsodik.
A levelében említett mácirrózis (cirrhosis) kialakulásáért főként két tényező tehető felelőssé: korábban átvészelt májgyulladás, azaz hepatitisz, illetve a (nagyobb mértékű) alkoholfogyasztás. Ezt a nagyobb mértéket azért pontosítsuk: férfi esetén 2 tömény ital (5 cl), nő esetén 1 ital rendszeres fogyasztása már elegendő a cirrózis kiváltásához!
Maga a cirrózis - sajnos - visszafordíthatatlan folyamat. Diffúz-májszövet károsodás, kötőszövet felszaporodás, göbök, idült gyulladás stb kíséri.
A beteg fáradt, rossz a közérzete, az evést nem kívánja, a magas zsírtartalmú ételektől rosszul lesz. Teltségérzés, hasi puffadás, székrekedés is követi mindezt.
Előrehaladott állapotban már az ideg-elme működést is érinthetik a zavarok, romlik a koncentráció, a beteg indítékszegénnyé válik, alvászavarokban szenved. Kialakulhat a jellegzetes ascites (hasvízkór), esetleg kísérő véralvadási zavarok stb.
Melyek a legfontosabb szabályok, amelyek mentén lehet élni?
1. Mindennemű alkohol kerülése!
2. fizikai aktivitás: séta, szabad levegőn tartózkodás, mérsékelt igénybevétel.
3. Megfelelő diéta, étrend. Legyen az étrend könnyű, de változatos. Alacsony só- és zsírtartalmú diéta, átlagos fehérjebevitellel.
Javasoljuk mindezek alapos megfontolását, és jobbulást kívánunk a betegnek!
üdvözlettel: