Az orvos elárulja, mitől ugorhatnak meg a májenzim értékek
A vakcinainfós orvosok elmagyarázták, mire utalhatnak a megemelkedett májenzim értékek.
A vaslaborok kivesézése után egy másik népszerű kérdésről, a májenzim-eltérések kivizsgálásáról lesz szó. Igen gyakran felvetett téma a posztolók részéről, hogy a rutinlaborok során emelkedett májenzim értékeket észleltek, melynek hatására a páciensek hajlamosak azonnal sírköveshez rohanni, vagy épp "márúgyismindegy!" alapon szétosztani a rokonságnak a korábban vásárolt tartóstejeket.
A tömör válaszunk ilyenkor általában az, hogy részletes kórelőzmény ismeretében kivizsgálást kell folytatni (és szabadkozva visszakérni a tejbegrízfüggő nagybácsitól a még bontatlan tejesdobozokat). Elemezzük ki egy kicsit széleskörűbben a kérdést.
1. Mi okozhat májenzim eltéréseket?
Ezer meg egy féle dolog, épp ezért sem tudjuk ezeket egyetlen laboreredmény alapján megmondani. Alkoholfogyasztás, zsírmáj, gyógyszermellékhatás, hepatitis vírus/ egyéb fertőzések, epekő, autoimmun májbetegség, daganat, csak hogy pár példát megemlítsünk.
2. Miért fontos a kórelőzmény?
Mert ez alapján már könnyebb következtetni a diagnózisra. Nem mindegy például, hogy a laborvizsgálatot elszenvedő egyén egy ritka lealjasodósra sikeredett legénybúcsú másnapján, két hányás között betámolygó fiatalember, vagy egy többszervi elégtelenséggel intenzív osztályon kezelt idős beteg. Nagyon fontos ismerni a páciens nemét, életkorát, alapbetegségeit, szedett gyógyszereit, korábbi laborjait, munkakörét (veszélyeztetett munkahelyeken törvényileg kötelező lehet a hepatitis A/B oltás!) vagy hogy például utazott-e külföldre, esetleg használt-e ott közös tűt az ismerten hepatitis C fertőzött, leendő vőlegénnyel a legénybúcsús heroinfeszten.
3. Kihez forduljak az emelkedett májenzimekkel?
Alaplabor, fizikális vizsgálat, kórelőzményfelvétel, esetleg hasi ultrahang az első lépés, ezeket a háziorvos tudja kérni, szükség esetén pedig szakrendelésre irányítani részletes kivizsgálásra. Utóbbira egyébként az esetek többségében nincs szükség.
4. Mikor tudunk itt a csoportban segíteni?
Amennyiben megtörténtek a fenti alapvizsgálatok, és a kiemelt posztnak megfelelően csatolja adatait, leleteit, reményeink szerint fogunk tudni segíteni, milyen szakrendelésen érdemes folytatni az esetleges kivizsgálást, ha szükséges egyáltalán.
5. Korrelál-e az eltérés mértéke elhalálozási esélyeimmel?
Nem, nincs összefüggés. Például egy igen kedvezőtlen kifutású, áttétes májdaganat is produkálhat alacsony eltéréseket, míg egy könnyen átvészelhető hepatitis A fertőzés is okozhat több százas/ezres májenzim értékeket.
Összegezve
- Az emelkedett májenzim értékek több betegségre utalhatnak.
- Az emelkedett értékek okai lehetnek például alkoholfogyasztás, zsírmáj, gyógyszermellékhatás, hepatitis vírus vagy egyéb fertőzések, epekő, autoimmun májbetegség, daganat is.
- A diagnózis felállításához szükséges a páciens részletes kórelőzménye, életkora, alapbetegségei, szedett gyógyszerei, valamint az elvégzett alapvizsgálatok és leletek.
- Az első lépés az alaplabor után a fizikális vizsgálat, és a hasi ultrahang.
Olvasta már?
- Rák szűrése: ezzel a teszttel korán kimutatható a daganat
- Így jelez a máj, ha baj van
- Kézremegés: ilyen, amikor májbetegség okozza
- Ezzel a három módszerrel biztosan kideríthető, beteg-e a mája
- 5 tünet - így jelez a máj, ha baj van
- Túl sok vitamin: akár tönkre is teheti a májat
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Puffadás és éles hasi fájdalom jobb oldalon - ekkor jelez zsírmájat