Egyperces
Koleszterin: napi szinten kérdezik az orvosokat ezekről - most itt vannak a válaszok!
Doktor úr, milyen a laborom? Jó a koleszterinem? Ugye nem kell rá gyógyszert szednem? Csak pillantson rá a laboromra, jó, ugye? A családban mindenkinek magas volt a koleszterinje, ez normális, ne is foglalkozzon vele! Napi szinten elhangzó mondatok ezek.
Miért nem tud az orvos fél perc alatt nyilatkozni egy laborról? A Vakcinainfós orvosok az alábbiakban elmagyarázzák a legfontosabb tudnivalókat, és elolszlatják a leggyakoribb tévhiteket a koleszterinről.
A koleszterinről nem lehet a korcsoportos szűrővizsgálatok és rizikóbecslés nélkül beszélni
- Már csak ezért is: kezdjük egy kicsit távolabbról a dolgot - írják az orvosok. - Világszerte, így Magyarországon is a szív- érrendszeri halálozás a vezető halálok. Számos írást tettünk már közzé az életmódról és az úgynevezett primer prevencióról, így ezt a témát most nem emelném ki annyira, bár a legfontosabb alapkő, most inkább a szűrővizsgálatok jelentőségére és a koleszterincsökkentőkre koncentrálnék.
Magyarországon is léteznek úgynevezett korcsoportos szűrővizsgálatok, ezeket az 51/1997. (XII. 18.) NM rendelet szabályozza.
Gyermekkorban, amíg a védőnő és a gyermekorvos/háziorvos koordinálja, ezek a vizsgálatok megtörténnek, dokumentálásra kerülnek. Amint az ember eléri a felnőttkort és saját maga lesz felelős az egészségéért, ezek a szűrések jellemzően megakadnak, az a tapasztalatom, hogy amikor ezekre felhívtam a figyelmet, mindenkire meglepetésként hatottak.
A későbbi szűrések alapja a 21 éves státuszvizsgálat lenne, itt alapvetően egy általános vizsgálat, részletes kikérdezés (családban előforduló szív-érrendszeri betegség, cukorbetegség, daganatos megbetegedések, alkoholfogyasztás, dohányzás, depresszió, szorongás, stb.), labor (vér és vizelet), valamint annak kiértékelése történik, szükség esetén készül mellé EKG, ultrahang vizsgálat, boka-kar index mérés.
Az itt megállapított kockázat alapján tudjuk meghatározni, hogy mennyi idönként lesz szükség a későbbiekben kontrollokra, illetve hogy ezek során milyen vizsgálatokra lesz szükség.
Sok betegség szempontjából történik ezen szűrővizsgálatok során rizikóbesorolás, a legfontosabb gyakorisága miatt ezek közül a szív- érrendszeri kockázat és ezzel részben összefüggésben a cukorbetegség kockázata.
Az itt meghatározott kockázat mindig egyéni, de vannak egységes, nemzetközileg használt és elfogadott kalkulátorok, amik segítenek ezt csoportokba rendezni. Az egyes kockázati csoportokra eltérő célértékek vonatkoznak, így fordulhat elő az, hogy a szomszédnak az Önökénél alacsonyabb koleszterin szintjére gyógyszert kell szednie, míg Önöknek nem feltétlenül.
Egyes betegségek eleve igen magas kockázatot jelentenek, így ha pl. súlyos veseelégtelensége, szövődményes cukorbetegsége van, vagy esetleg átesett egy szívinfarktuson, vagy „csak” a rizikóbecslés során a háziorvosa magasabb kockázatot állapított meg, nem a laborpapíron látható referenciatartomány lesz érvényes Önre.
Koleszterinszint csökkentő gyógyszerek
Az első lépés ugyan az életmódváltás, a sport és a diéta, melyekről nem véletlenül született ennyi iromány a csoportban (itt javasoljuk ezek ismételt figyelmes elolvasását), de sajnos ezek mellett gyakran szükség van gyógyszeres kezelésre is.
A legelterjedtebb, a szív- érrendszeri (pl. szívinfarktus, agyi infarktus) kockázatot a legnagyobb mértékben csökkentő gyógyszerek az úgynevezett sztatinok. Ezek képezik az említett eseményekkel szembeni megelőzés és kezelés alapját, első lépcsőjét. Hatásaik és mellékhatásaik a felgyülemlett több évtizedes tapasztalatok alapján jól ismertek. Alapvetően biztonságos gyógyszerek viszonylag ritka lehetséges mellékhatásokkal, emellett számos úgynevezett pleiotrop hatással rendelkeznek, a már kialakult plakkot, érszűkületet is képesek lehetnek csökkenteni.
Amennyiben a sztatinok hatása a rizikóbecslés során meghatározott cél LDL („rossz“) koleszterinszint eléréséhez nem elegendő, vagy mellékhatások miatt nem tolerálható, második vonalbeli kezelésként adható az úgynevezett ezetimibe. Hatása sajnos jóval kevésbé erélyes a sztatinokénál.
A fenti gyógyszerek tabletta formában elérhetőek.
Amennyiben az eddig említett gyógyszerek hatása nem elegendő a cél eléréséhez, vagy valamilyen okból nem tolerálhatóak, léteznek más hatásmechanizmusú, nem tabletta formában adható, igen drága koleszterin csökkentő gyógyszerek, melyekkel kiegészíthető a tabletták hatása. Ezekre szerencsére csak ritkán van szükség, jellemzően már szívinfarktus után.
Gyakori tévhitek a koleszterin kapcsán
A koleszterinszint kontrollálása az egészségmegőrzés egyik kulcsa. A témával kapcsolatban makacsul tartja magát néhány tévhit.
Fiatal vagyok, nekem biztosan nem kell csökkenteni a koleszterin szintemet, nem baj, ha magas.
Az orvos válasza: De. Baj, ha magas. Bizonyított, hogy a dohányzáshoz hasonlóan a magas LDL-koleszterin szint is hosszú távon emeli a szív-érrendszeri kockázatot, minél előbb sikerül csökkenteni a szintjét, annál kevesebb plakk képződik az erekben, annál kisebb az esélye, hogy később bekövetkezzen pl. egy szívinfarktus.
A családban mindenkinek magas volt a koleszterin szintje, ez normális.
Az orvos válasza: Sajnos nem, ez ugyanúgy növeli sajnos a szívinfarktus, agyi infarktus kockázatát.
Betettek egy sztentet a szívembe, megoldották az infarktusomat, így már nem kell a koleszterinemmel foglalkoznom.
Az orvos válasza: Dehogynem. Egy ilyen esemény után kiemelten fontos a koleszterincsökkentés egy újabb infarktus megelőzése céljából. Magyarország a szívinfarktus azonnali ellátásában a kiváló kardiológiai hálózat miatt az élvonalban van, a szívinfarktus miatti halálozás mégis a legmagasabbak között van a világon, pont amiatt, hogy azokat a gyógyszereket, amikkel az újabb eseményeket meg lehetne előzni, sajnos már nem szedik be, mert nem hisznek bennük/félnek a mellékhatásoktól.
A koleszterinszint csökkentő gyógyszerektől többen halnak meg, mint a magas koleszterintől.
Az orvos válasza: Ez az elterjesztett konteó (sajnos egykori szívsebész professzor is terjeszti Magyarországon), ami számos beteg életébe kerül. Azon túl, hogy tudományosan bizonyított az ellenkezője, érdemes megnézni, mekkora különbség van a szív-érrendszeri halálozásban Magyarország és azon országok között, ahol az említett gyógyszereket beszedik, mert ezek a káros tévképzetek kevésbé terjedtek el.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Hogyan lehet csökkenteni a magas koleszterinszintet? Ezt tanácsolja az orvos