Macskakarmolás után tetanuszt kaptam, de beduzzadt a helye, ez normális? Az orvos válaszol
Szeretném megkérdezni meg kell-e orvosnak mutatnom, vagy ez egy természetes reakció?
A vakcinainfós orvosokhoz az alábbi kérdés érkezett:
"Tisztelt Orvosok!
Vasárnap a János kórház traumatológiáján kaptam a karomba egy tetanusz oltást macskakarmolás miatt. Hétfőre az oltás körül kb. kétszáz forintosnyi bőrpír keletkezett, ami duzzadt és érzékeny, kicsit meleg. Szeretném megkérdezni meg kell-e orvosnak mutatnom, vagy ez egy természetes reakció? Ha ez utóbbi akkor van-e teendőm vele?
60 éves nő vagyok. Betegségeim operált emlődaganat, magasvérnyomás, szívkoszorú érelmeszesedés. Szedett gyógyszerek Tritace Amlodipin, Anabrest, Condrosulf ASA és Atorvastatin.Kb 30 éve Tiomersal allergiát mutattak ki. Sajnos azt nem tudom a kapott oltásban van e ilyen anyag. Válaszukat köszönöm."
Az orvos válsza:
"Kedves Kérdező! Ez még belefér oltási reakcióba. Jegelje, vegyen be fájdalomcsillapítót. Ha 3 napon túl is eltart, ho-nak mutassa meg."
A tetanusz betegség okai
Az említett Clostridium tetani nevű baktérium spórája a különféle, általa fertőzött szennyeződésekkel (piszok, trágya, rozsda stb.), általában sérülések következtében jut a sebbe, szövetekbe, véráramba. A sebgyógyulás folyamatainak következtében számára ideális környezet jöhet létre: a seb mélye elzáródik a levegőtől.
A levegőtől elzárt szövetekben, véráramban a spórák felélednek, megjelennek a baktériumok. A baktériumokból kiáramló méreganyag (toxin) azokat az idegeket támadja meg, amelyek a test akaratlagos mozgásait biztosító izmokat működtetik, kiváltva ezzel a betegségre jellemző izomfeszülést, izomrángást.
A tetanusz fertőzés megelőzés lehetősége
A tetanusz megelőzésének egyetlen lehetséges módja a védőoltás. Gyermekkorban immár rutinszerűen, előírt időközönként alkalmazzák a tetanusz elleni oltásokat, néhány esetben más betegségek elleni oltóanyagokkal együtt. A gyerekek 2, 3, 4 és 18 hónapos korukban, ezt követően 6, illetve 11 évesen kapnak tetanusz elleni oltást.
Mindazonáltal az immunitás nem tart örökké, ezért azt időszakos – tízévenkénti – oltásokkal felnőttkorban is célszerű fenntartani. A tetanuszimmunitásra különösen 50 éves kor felett tanácsos – a háziorvos segítségét kérve – odafigyelni.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!