Laktózérzékenység, biztos diagnózis?
Kérdés: Tisztelt Doktornő/Úr!
Nagyon szerettem a tejet, éveken át fogyasztottam majdnem minden nap. Aztán egyre gyakrabban éreztem magam rosszul, levertség, hányinger, iszonyatosan erős fejfájás, hidegrázás. Kitapasztaltam, hogy a tej elfogyasztása után jelentkezik általában órák múlva. Olvasgattam a laktóz érzékenységről, de a leggyakoribb tünetnek a hasfájást, hasmenést említik. Nekem ez nincs, viszont olyan szinten lüktet a fejem, annyira fáj, ráz a hideg közben, hogy semmire sem vagyok képes olyankor, csak fekszem. Érdekes, a 20%-os tejföltöl semmi bajom, a 12%-ostól beteg vagyok. A túrótól is nagyon beteg vagyok. A jégkrémek nem okoznak semmi problémát és a trapista sajt sem, más sajt ( pl. tubusos vagy kocka) szintén lever. Mi lehet ez? Ha tejcukor érzékenység, akkor a tejföltől és trapistától vagy jégkrémektől miért nincs bajom?
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel :
Válasz:
Feltehetően már több helyen utánaolvasott a laktóz-érzékenységnek, így ezt csak igen röviden foglaljuk össze.
A lényeg: bármikor kialakulhat, tehát felnőttkorban is, a szervezet nem képes (laktáz enzim hiánya, vagy csökkent jelenléte miatt) lebontani a tej/termékekben lévő laktóz cukorszármazékot. A belekben maradó laktóz kellemetlen tüneteket produkál, ezek főként hasmenésben csúcsosodnak ki, de egyéb problémákat is okozhat.
Maga a laktózérzékenység lehet genetikus, tehát veleszületett probléma, és környezeti faktorok is előidézhetik.
Az élelmiszerekkel kapcsolatosan:
első szabály: mindig el kell olvasni a címkét - a laktóztartalma illetően!
Legcélszerűbb a laktóztartalmú élelmiszerek kerülése, a kalciumfogyasztás szabályozása.
Az egyes termékek laktóztartalmáról:
Alacsony zsírtartalmú joghurt: 240 ml-ben 5 g
Csökkentett zsírtartalmú tej: 240 ml-ben 11 g
Svájci sajtok: 28 g-ban 1 g
Fagylaltok, jégkrémek: 120 ml-ben 6 g
Túrófélék: 120 ml-ben 2–3 g
Természetesen a gyártók, a gyártási eljárások közötti különbségek okozhatnak olyan érdekes észlelést is, mint amit Ön írt le a különböző tejföl-készítményeket illetően.
Azért is lenne célszerű kerülni a magas laktóztartalmú élelmiszereket egy időre, hogy megfigyelje, ezek a "nem annyira jellemző" tünetek megszűnnek-e.
Célszerű, és javasoljuk is, a gasztroenterológus szakorvos felkeresését, a pontos diagnózist illetően.
Jó egészséget kívánok!
üdvözlettel: