A 2 éves fiamnak köhögőrohamai vannak, hogyan enyhíthetem? Az orvos válaszol
2 héttel ezelőtt belázasodott, ezzel együtt elment a hangja, és kezdődött nála a kruppos ügető köhögés, hangos légzés (nem rohamként, nehézlégzés nem volt).
A vakcinainfós orvosokhoz az alábbi kérdés érkezett:
"Tisztelt Orvosok!
Gyermekorvos véleményét szeretném kérni. Kisfiam 2,5 éves, alapbetegsége nincs. 2 héttel ezelőtt belázasodott, ezzel együtt elment a hangja, és kezdődött nála a kruppos ügető köhögés, hangos légzés (nem rohamként, nehézlégzés nem volt). Ez volt a második találkozásunk a kruppal. 3x kapott 12 óra különbséggel Prednidelt, valamint 2x1 Lordestint javasolt a háziorvos. Ezzel pár nap alatt javult, az ügető köhögés átváltott hurutosba, majd enyhült (kb 2 hét volt ennek az egésznek a lefolyása).
Most hétvégén már volt uszodában, aznap este az ügetősebb köhögés újra kezdődött, de nem volt vészes, a légzése tiszta volt. 1x1 Lordestint kapott. Jelenleg napközben alig köhög, viszont reggel felkeléskor és a délutáni alvásnál "köhögőrohamok jönnek rá", értem ez alatt, hogy 40-50 percig 2percenként köhög. Nem hurutos, száraz köhögés, mintha irritálná valami a torkát, nem ügetős. Napi többször inhalálunk. Kérdéseim a következők:
- Adjak neki bármi köptetőt vagy köhögéscsillapítót, vagy folytassuk a napi 1 Lordestint?
- Mehet ezzel közösségbe, vagy továbbra is maradjon itthon?
Nagyon köszönöm."
Az orvos válasza:
"Kedves Kérdező!
Az alábbi tanácsokat tudom adni az éjjeli köhögések mérséklésére:
- A szobákban (főleg éjjel) legyen maximum 18-20 fok. Jól felöltöztetve akár nyitott ablak mellett is lehet altatni a gyermeket.
- Szerezzen be egy páratartalmat is mérő hőmérőt. A lakás páratartalma legyen 60-70% körül. A téli, fűtési időszakban gyakran nagyon száraz a lakások levegője, mely kiszárítva a nyálkahártyát irritálja a légutakat. Valószínűleg hideg párásító készüleket is jó lenne beszerezniük.
- A gyermek aludjon feltámaszott felsőtesttel. Érdemes egy nagyobb párnát a kiságyba helyezni.
- Fokozottan figyeljenek az orrtoalettre. Használjanak orrmosót, tengervizes orrsprayt, orrszívót.
- Napi 3-4x 10 percet inhaláltassa a gyermeket.
- Éjszakára adjon a gyermeknek köhögéscsillapító szirupot (pl. dextrometorfán vagy butamirát hatóanyagút). Utóbbi vényköteles.
1. Köptetőt ne, köhögéscsillapítót adhat. Lordestinnek nincs erre érdemi hatása, ha szeretné, folytassa.
2. Csak a köhögés nem igényli, hogy otthon tartsa.
Üdvözlettel."
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!