Okozhat kirohanásokat, idegességet a kemoterápia? Az orvos válaszol
Tisztelt Orvosok! 56 éves apósomnál vastagbéldaganatot diagnosztizáltak tavasszal, a műtétet szinte azonnal el is végezték, szerencsére teljes sikerrel.
12 alkalmas kemoterápiát kap két hetente, amelyből már csak 2 alkalom van hátra. Azt vettük észre, hogy a viselkedése agresszív kommunikációt mutat, illetve olyan "kirohanásai" vannak sokszor mintha nem tudna disztingváltan megnyilvánulni. Sajnos a család felé mutatja inkább ezeket a tüneteket, mellyel eléggé megnehezíti a mindennapokat.
Előfordulhat, hogy a kemoterápia ilyen tüneteket (viselkedés megváltozást) okoz? Vagy érdemes a lelki részét nézni és emögött inkább egy fel nem dolgozott betegségtudat állhat? Ezen kívül az alábbi gyógyszereket szedi korábban nem megfelelően kezelt magasvérnyomás miatt vérnyomáscsökkentő tanydont, asa protectet, xetert, és magnéziumot. Előre is köszönöm az idejüket és válaszukat!
Kedves Kérdező! Nehéz megmondani, hogy mi okozza a változást, az ön által felsoroltak mind lehetségesek. Már egy egyszerű beszélgetés is közelebb viheti önöket a megoldáshoz; próbálták közösen megfejteni, mi zajlik benne, mit érez ilyenkor? Lehet fáradtabb, türelmetlenebb, “elnyűttebb” a kezelések miatt, lehet ez is etiológia, illetve ismert a chemo brain fogalma is , de a szervi okok sem zárhatók ki, tehát a kezelőorvosnak mindenképpen tudnia érdemes erről. Későbbi neurológiai vizsgálat, agyi CT elvégzése is indokolttá válhat. Ez a kezelőorvos megítélésétől függ.
Olvasta már?
- Tévhitek a rákbetegségről - ez mind nem igaz!
- Immunterápia: tényleg megállítható vele az áttétes rák?
- Különleges módszerrel kezeltek daganatos betegeket Szegeden
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!