Jobb bordaív alatti fájdalom
Kérdés: Mi okozhat borda alatti folyamatos szúró fájdalmat jobb oldalon?
Válasz:
Tisztelt Olvasónk!
A jobb bordaív alatt normál anatómia esetén a máj foglal helyet.
Minden, a májat érintő gyulladásos, fertőzéses eredetű, epeelválasztással kapcsolatos vagy a máj bármilyen eredetű megnagyobbodásával járó állapotok típusosan jobb bordaív alatti fájdalmat okozhatnak.
Ide sugározhat - bár többnyire az övszerű fájdalmi zóna részeként - a hasnyálmirigy gyulladása is.
Ritkábban bél (elsősorban vékony- vagy vastag-) eredetű gyulladások okoznak ezen a területen fájdalmat.
Nem szabad megfeledkezni a keringési panaszokról sem: bár a szívizom akut keringési zavarával és elhalásával járó koronáriabetegség (infarktus) főleg a bal vállba nyilalló fájdalmat okoz, atípusos esetben hányás, gyomor illetve hasi panaszok kapcsán kell hogy a vizsgáló orvos hátsófali infarktusra gondoljon.
Végül számításba kell venni a bordázat esetleges sérülése kapcsán fellépő fájdalmat - ez a légvétellel fokozódik, majd enyhül; illetve a tüdő alsó szegmentjeit érintő gyulladásos vagy egyéb betegségeket.
Mindezek elkülönítése a háziorvosnál kezdődik: az un. fizikális vizsgálat, általános állapotfelmérés és kórelőzmény felvétele kapcsán kiderülhet májfertőzés, bordatörés, tüdőgyulladás stb.
A szervezetben zajló fertőzésekről általánosságban tudunk tájékozódni laborvizsgálatok segítségével; a vérkémiai paraméterek a máj, a hasnyálmirigy, esetleg a szívizomsejtek állapotáról adnak felvilágosítást. A mellkas/hasi röntgenfelvételen a tüdőfolyamatok, a bordák érintettsége esetleg a belekben folyadéknívók láthatóak. A hasi UH a máj és az epehólyag állapotáról ad felvilágosítást. A hasnyálmirigy érintettsége a klinikum mellett gaykran csak hasi CT vagy MR vizsgálaton mutatható ki. A kardiológiai vizsgálat részeként elvégzett EKG vagy szív UH gyanú esertén keringési zavart, infarktust tud igazolni.
A szerteágazó vizsgálatokat érdemes logisztikai - és a tünetek, panaszok stb. alapján felállított sürgősségi - sorrendben elvégezni, melyhez a háziorvos segítségét érdemes kérnie.
Jobbulást kívánok,
Dr. Altorjai Péter