Irritábilis bél szindróma
Kérdés: TISZTELT DR UR
Meg szeretnem kerdezni egy 40 eves no vagyok hogy ha IBS-em van 2 eve(altalaban a deleloti orakban tobbszori 3-4 puha szeklet ami eves utan jelentkezik ) ehez a betegseghez hozzatartozik az egesznapos sok belgaz meg ha nem is eszek puffaszto eteleket ? Nagyon zavaro dolog mert nem tudom vissza tartani es neha hallatszik is. Mit lehetne ellene tenni vagy esetleg valami kezelest (probiotikumot probaltam,emeszto tabl.)
Remenykedve varom tanacsat Koszonom
Válasz:
Tisztelt Olvasó!
Feltételezem, hogy az IBS (irritábilis bél-szindróma) ez esetben orvosi diagnózis Önnél.
Tehát kizárták az egyéb betegségeket, pl: parazitafertőzés, laktóz-intolerancia, vékonybéli baktérium-túlszaporulat stb. El kell különíteni az alábbiaktól is: gyulladásos bélbetegségek (colitis, Crohn-kór, pajzsmirigybetegség, esetleges rosszindulatú bélbetegség.
A kezelés lehetőségei IBS esetén az alábbiak:
Diéta, étrend: gyakran ajánlanak (épp a hasonló tünetek miatt laktózmentes diétát, valamint meg kell próbálni kizárni, melyek azok az élelmiszerek, ételek, amelyek valószínűsíthetően felfúvódást okoznak.
Rostok: köztudott, hogy a rostpótlás jótékony hatású (pl. psyllium), javítja az emésztést, és lényegesen a székletminőséget is. Az oldható rostokról beszélünk.
Gyógyszeres terápia: függően hogy székrekedés - ill. hasmenés áll fenn: előbbi esetben székletlágyítók, hashajtók, utóbbi esetben pedig opiátok, loperamid, difenoxilát, kodein.
Görcsoldókkal is lehet próbálkozni, ezeket az orvos írja fle ha szükséges, néhány esetben egyes antidepresszánsok is hatnak, főként az újabb ún. SSRI-készítmények.
Pszichoterápia: viselkedésterápia, hipnózis, relaxáció, meditáció segíthet az alaptünetek mérséklésében.
Üdvözlettel: