Hashimoto: nem is létezik ilyen betegség? Vakcinainfó - Az orvos válaszol
Kedves Orvosok! Nem sürgős/nem fontos, inkább ismeretterjesztő kérdésem van.
5 évvel ezelőtt diagnosztizáltak Hashimotoval, akkor még a hormonszintem rendben volt. Kb 2 évvel később már elmászott a TSH-m, Letroxot kaptam, 25 mg-ot. Se előtte, se azóta nincs tünetem. Az a kérdésem, hogy itt is rengeteg Hashimotos betegről olvasok, mi ez? Ez tényleg egy betegség vagy egy állapot? Kérdezem ezt azért, mert egyik alkalommal új endokrinológushoz kerültem, aki konkrétan kiröhögött, hogy ilyen betegség nincs is, hagyjam abba a gyógyszert, felesleges, ez egy élettani állapot ebben a korban (42 év, 2 szülés után). Köszönöm a válaszukat!
Kedves Kérdező! Hát... Nehéz lenne nem betegségnek nevezni egy olyan autoimmun kórképet, amikor bizonyos specifikus, kóros ellenanyagok termelődnek a szervezetben egy thyreoidea peroxidáz enzim ellen, amely ahhoz kell, hogy megfelelő módon és mennyiségben termelődjenek a pajzsmirigy hormonjai. A betegség ráadásul gyógyíthatatlan (ez rosszul hangozhat), de jól kezelhető. Megvan a jellemző tünettana, a diagnózisához szükséges specifikus eljárások, és a specifikus kezelés. A lefolyása hullámzó, a szubsztitúciós hormonterápia kívánatos mennyisége is. A paraméterek változása ezért folyamatos követést igényel, és a terápiát ehhez kell igazítani.
Sokkal többről van szó, mint "egy életkorra jellemző élettani állapotról", a gyógyszer szedésére bizony szükség van, hogy kontroll alatt tudjon tartani, el tudjon kerülni olyan "apróságokat" (amelyek a kórképre előbb-utóbb jellemző pajzsmirigy alulműködésből származnak), mint pl az
- elhízás,
- a székrekedés,
- a fáradékonyság,
- a száraz bőr és törékeny haj,
- az ízületi fájdalmak,
- a lábszár ödémája,
- a levertség, esetleg depresszió,
- a libidócsökkenés,
- menstruációs zavarok,
- meddőség,
- a memóriazavarok, stb.
Tehát egy megfelelően diagnosztizált Hashimoto thyreoiditis esetén véletlenül se jusson eszébe azon gondolkozni - akárki is tanácsolta - hogy nem kell gyógyszert szedni, ellenben egy olyan endokrinológust válasszon, aki a szakma szabályai és az evidenciák, terápiás algoritmusok alapján ellenőrzi, követi állapotát, és az eredmények tükrében megfelelően irányítja a betegség kezelését.
Ezeket olvasta már?
- Sárga tenyér, hámló bőr: pajzsmirigyzavar tünete is lehet
- Nem tud lefogyni? Ilyen az, amikor hormonprobléma az oka
- Autoimmun betegségek: ebben az esetben kisebb eséllyel alakulhatnak ki
- Pajzsmirigygyulladás: ez a 3 betegség is okozhatja
- Ezek a tünetek utalnak pajzsmirigygyulladásra szülés után
- Erről a 11 autoimmun betegségről tudnia kell, hogy időben felismerje
- Hogyan okozhat a pajzsmirigy betegsége meddőséget?
- A pajzsmirigy gyógyszerszedés szabályai
- Jód: ezek az árulkodó jelek, hogy nincs rá szüksége