Ezeket látta már?

Hajhullás, seborrhea?

Kérdés: Kedves Doktor úr/nő

19 éves fiú vagyok és 3 hónappal ezelőtt kezdett hullani a hajam és voltam góc kutatáson fogászaton pajzsmirigy vizsgálaton és sehol sem mutatkozott eltérés. A hajhullást viszketés kíséri és piros pattanás szerű pontok jelentek meg a fejbőrömön. Voltam két bőrgyógyásznál is két más fajta hajszeszt írtak fel és azt javasolták hogy törődjek bele.

Az interneten való keresgélés után tüneteim alapján arra a következtetésre jutottam hogy valószínűleg a Seborrhoea nevű betegséget kaphattam el. Doktor úr/nő mit gondol tűneteim alapján mit tudna javasolni mit tegyek?

előre is köszönöm válaszát.

Válasz:

A bőr betegségei eléggé változatos képet mutatnak, és sok esetben nem elkülönült bőrbetegséget jeleznek, hanem valamely belgyógyászati eredetű betegség bőrtüneteiként észlelhetőek.

A hajhullás, viszketés, pattanásszerű pontok még nem okvetlenül utalnak az Ön által említett "öndiagnózis", vagyis a seborrheás dermatitis nevű kórképre.

Néhány szempontot leírok ezzel kapcsolatban, a betegség egyébként nem "elkapható" típusú, tehát nem fertőz.

A betegség lényege a hajas fejbőr, arc és egyéb bőrterületek gyulladása, hámlása. Főleg ott jelentkezik, ahol nagyobb faggyúmirigyek vannak, de egyébként a faggyúmirigyek működése normális.

Kezdetben a hajas fejbőr száraz vagy zsíros hémlása észlelhető (korpa), később sárgásvörös hámló elemek jelennek meg a haj határán, a fül mögött, szemöldökön, orrnyergen stb.

Maga a betegség nem okoz hajhullást!

Okok: örökletes, időjárási tényezők, esetleg "érzelmi" okok is hozzájárulhatnak. Egyéb súlyosabb betegséghez is társulhat - tehát az alapbetegség mellett lehet (ilyen pl. a Parkinson-kór, HIV-fertőzés).

Kezelésében számos készítmény szerepel, a tipikus bőrre ható készítmények, samponok, oldatok stb., szteroid tartalmú erős gyulladásgátló oldatok, valamint gombaellenes szerek.

Mindehhez természetesen az szükséges, hogy:

1. belgyógyászati alapvizsgálatok valóban kizárják az egyéb gyulladás, góc, betegség stb. jelenlétét

2. bőrgyógyász egyértelműen mondja ki a seborrheás dermatitis diagnózisát. Azt követően lehet célzott kezelést alkalmazni.

Jobbulást kívánok,

üdvözlettel:

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához