Több napja tartó hányást, lázat, migrénes fejfájást okozhat tüdőgyulladás vagy vírus? Az orvos válaszol
A párom tegnap este hányt, lázas volt ismét és van amikor délután is felmegy neki a láza, migrénes fejfájása is van, és fáradékony.
A vakcinainfós orvosokhoz az alábbi kérdés érkezett:
"Kedves Orvosok!
Párommal kapcsolatban írok, 27 éves , egészséges , alapbetegsége csak a parlagfű allergia. Sajnos napok óta lázas. Kedd este kezdődött neki, 38 fokos lázzal és hurutos köhögés, torokfájással. Szerdán érte el a háziorvosát. Háziorvos nem mondott semmit, azon kívül hogy elindította a táppénzes papírt.
Szerdai napon szintén hol lement a láza akár 35 fokos testhőig, estére pedig kivétel nélkül fel 38 fok vagy felettig max 38,3-ig. Jelenleg a torka azt mondja már nem fáj annyira mint az első napokban, de tegnap este hányt, lázas volt ismét és van amikor délután is felmegy neki a láza, migrénes fejfájása is van és fáradékony. Covid és influenza AB gyorsteszt negatív.
A véroxigén szintje normál esetben 98 most 94-96, a tüdeje nem fáj, nyom neki, azt mondja, skarlátra gondoltam még, de a nyelve csak fehér lepedékes, de nem piros pöttyös. Az eddigi alkalmazott gyógyszerek kedd este óta: köptető, szopogatós tabletta, dupla C és D-vitamin, Neocitran napi 2-3x és ha kell algopirin, illetve gyógytea és méz és sok víz.
A háziorvosa sajnos nincsen, az ügyeletre érdemes lenne ezzel bemenni vagy még várjunk vele?
Mit gondolnak ez tényleg valami vírus lehet vagy valami komolyabb? Attól félek nehogy tüdőgyulladás vagy valami komolyabb legyen. Más esetben, nem igazán volt lázas ilyen sokáig és ilyen magas lázzal, amikor megfázás vagy influenzája volt korábban.
Hálásan köszönöm ha tudnak segíteni!! ( Nagyon aggódok miatta)"
Az orvos válasza:
"Kedves Kérdező!
A 3 napja tartó láz, torokfájás, fáradékonyság még belefér egy vírusfertőzésbe.
A tartalomjegyzékből olvassa el a sürgősségis posztokat, illetve a covid részből, hogy mikor kell orvoshoz menni ( azok általános ajánlások). Nagyfokú elesettség, nehézlégzés, láz nélkül is szapora légzés, tudatzavar, nagyon alacsony vérnyomás, ájulás, egyéb riasztó tünet.
Tüneti terápia javasolt: pihenés, sok folyadék, láz- es fájdalomcsillapito, inhalálás, nyákoldó."
Mikor forduljunk köhögéssel orvoshoz?
- vér felköhögése (lehet friss, vagy kávészemekhez hasonló alvadt vér);
- magas láz;
- légzési nehézség, sípoló légzés;
- a köhögés főként éjszaka jelentkezik;
- köhögéskor mellkasi fájdalom;
- a köhögés jellege megváltozott;
- dohányzik;
- egyéb tünetek jelentkeznek, mint állandó fejfájás, fülfájdalom, viszketés;
- indokolatlan fogyást tapasztal;
- a produktív köhögés több mint 5 napja fennáll;
- csecsemőkorú, vagy 5 év alatti kisgyermek érintett; vagy
- egyéb fennálló betegségek is jelen vannak, mint magas vérnyomás, szívelégtelenség, légúti betegség (asztma), gyomor-bélrendszeri problémák, glaucoma, egyéb gyógyszerek fogyasztása/szedése.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!