Autizmus, tejtermékek fogyasztása
Kérdés: Adhatok e johurtot autista kisfiamnak ?
Elvegeztek egy intollerancia tesztet,mi szerint a kisfiamnak semmit nem szbad enni ,amit eddig hajlando volt megenni,sajnos a tejtermekek is 3 plusszosak,kiveve a joghurtot es az amerikai sajtot,ezek egyetlen plusszt sem kaptak.Az autistaknal alltalaban a tejfeherje okoz gondot,igy a dietetikus tanacsara,kihagytam az etrendjebol.Sajnos erre a kisfiam ugy reagalt ,hogy szinte egesz nap kiabalt es megallas nelkul rohangaszott ,egy het utan a helyzett meg azzal sulyosbodott hogy kb 10 percenkent elkezdett szelentgetni.3 hetig vartam ,de mivel semmi sem valltozott ,ujra kezdtem adni a joghurtot.Naprol napra nyugodtabb lett.Sajnos meg mindig gyakoriak a szellentesek es gyakran kiabal.Adhatom e tovabbra is a joghurtot vagy esetleg tud valamilyen gyogyszert ajanlani?Probiotikumot mar probaltam,de nem valltozott semmi tole.Az orvosunkhoz is fordultam mar ,de o nem tudott tanacsot adni. Valaszukat elore is koszonom!
Válasz:
Két dologról kell beszélnünk: 1., a tejfogyasztás esetleges káros hatásairól; 2., a kazein esetleges szerepéről az agyi opát anyagcserében, mely befolyásolhatja elvileg az autizmust
1., A tejtermékek fogyasztása kapcsán észlelt fokozott gázosodás ("szellentések"), hasi fájdalom (lehet, hogy kisfia ezért kiabál???) laktózintolerancia lehetőségét is felvetik. Ilyenkor vagy veleszületetten, vagy átmenetileg a tejcukrot (laktózt) bontó laktáz enzim hiányzik, vagy mennyisége jelentősen csökken, ezért a bélrendszerben maradó laktóz vizet tart vissza, ezért hígabb, gázosabb lesz széklet, mely egyes esetekben, a fentiek miatt, kifejezett görcsökkel távozik a szervezetből.
A vérvétel az allergiában résztvevő ellenanyagok szintjeit méri, az un. kilégzési teszt azonban képes a laktózérzékenység kimutatására is, melynek kivitelezése gastroenterológiai rendelésen történik.
Addig is azonban érdemes a házi gyermekorvossal egyeztetést követően kipróbálni 1x-1x laktózmentes (sajnos költségesebb) tejterméket, vagy akár a LACTASE rágótabletta étkezés előtti elrágása (tud rágni kisfia?) is segíthet - mindez azonban nem helyettesíti a kivizsgálást!
Szeretném mindemellett a mackórendelő felkeresését is javasolni, ahol etetésterapeuta segítségét is igénybe lehet venni.
2.,Ami az autizmust illeti: kétségtelenül egyre több írás születik glutén és kazein témában - a GFCF étrend agyi opiátrendszerre való hatását egyre többen kutatják. A kutatások folyamatban, hiteles publikációt nem olvastam még.
Minden jót kívánok,
dr. Altorjai Péter