Ezeket látta már?

Antidepresszáns, alvás, egyéb problémák

2011.07.12. Módosítva: 2015.11.04.

Kérdés: A Yarocen 30 mg-mos gyógyszer miért tud annyira elaltatni, hogy nehezen kelek fel reggel? Ez mindmáig a problémám, mert visszaestem 4 hónapja a depresszióba, és ez nagyon fontos lenne, hogy frissen keljek fel. Mindig idejében fekszem le és olyan fáradtnak érzem magam,meg fogja oldani ezt a problémát a yarocen nevű antidepresszáns? Már l5 mg-mostől kezdve szedem már egy hónapja, egy hete kezdtem el a 30 mg-mos szedését! Sajnos nincs olyan kedvem , mint betegségem előtt volt, nincs nyugodt kedélyállapotom még tőle.

Várom választ kérdésemre!

Válasz:

A Yarocen (mirtazapin) az antidepresszáns gyógyszerek egyike, ahol a hatás lényege az agyi szerotonin-ingerületátvitel serkentése. Mivel más receptorra (H1-) is hat, ez okozza a mellékhatásként jelentkező szedációt, vagyis a fokozottabb álmosságot, az Ön esetében a hosszabb alvást.

A mellékhatásai között is jellemzően gyakori a leírás szerint az aluszékonyság, szedáció, tehát nyugtató hatás, valamint a fejfájás jelentkezése.

Az antidpresszánsok valódi hatásának beállása néhány hét, tehát mondjuk 2-3 hét rendszeres szedés után észlelhető változás a kedélyállapotban.

A pszichiátriai gyógyszereknél azonban az is igen fontos, hogy meg kell találni mindenki számára a megfelelő "egyéni" gyógyszert és gyógyszerszedést. Tehát könnyen elképzelhető, hogy némi várakozást követően, ha a hatás nem nő, tehát kedélyállapota észlelhetően nem javul, ill. nem rendeződik - akkor gyógyszert kell váltani.

Ez azonban teljes egészében a pszichiáter joga és egyben kötelessége is, az Önnel, tehát a mindenkori beteggel való konzultációt követően.

Érdemes tehát még néhány hetet várni, és ha utána sem javul a helyzet, akkor újra felkeresni a szakorvost ezzel sz észleléssel. Feltehetően is a gyógyszerváltoztatás mellett fog dönteni.

Csak jelzem, hogy pszichiátriai betegségek esetén természetesen nem elegendő önmagában a gyógyszerelésre hagyatkozni, tehát pszichoterápia, életmódváltás stb. is igen fontos!

Üdvözlettel:

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához