Alkoholelvonó miatti gyógyszernek lehet ilyen hatása? Az orvos válaszol
Kedves Orvosok! Tiager tablettával kapcsolatban szeretnék kérdezni. Párom alkoholelvonó kúrán vett részt.
Itthoni terápiának este 2 Tiager tablettát írtak fel. Tabletták bevétele után mindíg nagyon gyakran járt pisilni. Izomláz szerű fájdalmai voltak. Fölhívtam a háziorvost ő a tablettában lévő mannit vivőanyag miatt elképzelhetőnek tartotta hogy a gyógyszer miatt van. A területileg illetékes gondozóba hónap végére kaptunk időpontot szabadság miatt.
Önkényesen elkezdtem csökkenteni 3-4 naponta az adagot. Így most 1 és negyed tablettánál tartunk. Már nem kell annyit Wc re járnia, izomláz szerű fájdalmai is enyhültek, viszont a kéz és láb ujjainak az izületei fájnak. Idegrendszeri tünetei nincsenek.
Kérdésem hogy ezek a tünetek lehetnek e ettől a tablettától?
Nagy butaságot csináltam e hogy önkényesen csökkentettem a tablettát? Nagyon félek a gyógyszermellékhatásoktól. Meddig szabad egyfolytában alkalmazni ezt a gyógyszert? Háziorvosunk szabadságon van. Köszönöm ha válaszolnak.
Kedves Kérdező! Nem közöl a betegről olyan adatokat (kísérőbetegségek, egyéb szedett gyógyszerek, stb), amelyeket kérünk, hogy érdemben válaszolni tudjunk. Ezért csak általánosságban tudom mondani, hogy a tiapridnak egyáltalán nem jellemző mellékhatása a fokozódó diurézis. A mannit elmélettel két apró probléma van - egyrészt a gyógyszerben levő mennyisége sem elég ahhoz, hogy ilyen hatást váltson ki, másrészt ha elég lenne, szájon át adva akkor sem szívódik fel a bélből, és nem jut el a veséhez, hogy ozmotikus diurézist okozzon. Elektroliteltérések a tiapriddal előfordulhatnak, erre érdemes figyelni.
A tiaprid adásának a célja az alkoholelvonás során az agresszív, agitált állapotok kivédése/csökkentése. A gyógyszerelés önhatalmú módosítása sohasem jó ötlet, mert a készítményeknek mindig van egy optimális adagja, hogy egy készítménynek több legyen a haszna, mint a rizikója, hiszen ezért adjuk őket. Ha eltér ettől, módosulhat ez az állapot. Minden esetben érdemes ilyen ötlet esetén a kezelőorvosaival felvenni a kapcsolatot, nekik jelezni, ha problémát tapasztal, és az ő utasításuk szerint módosítani a terápián.
Olvasta már?
- Átvihetem a gyógyszereim a határon, ha nyaralok?
- Megromolhatott? Honnan tuhatom, hogy jó-e még a gyógyszer?
- Árt-e a gyószereknek, ha adagolóba kiporciózom a heti dózist?
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!