A táborban ágyi poloska csípte meg a lányomat, mit tehetünk, hogy a lakásba ne kerüljön be? Az orvos válaszol
A ruhákat milyen hőfokon mossam, főleg a kényesebb anyagokat, illetve a bőrönddel mit tudunk tenni?
A vakcinainfós orvosokhoz az alábbi kérdés érkezett:
"Tisztelt Orvosok!
A 10 éves lányom ottalvós táborban volt, egy kollégiumban helyezték el őket. A tábor végén, az összepakolásnál szembesültünk a borzasztó állapotokkal. Csótányok, foltos, ezer éves bútorok, a gyerekeken ágyi poloskát feltételező piros pöttyök.
A bőröndöt az udvaron hagytam, nylon zacsiban mennek be a ruhák a mosógépbe. Utána a zacsik egyből a kinti kukába.
Amennyiben tényleg ágyi poloskával fertőzött volt a szobájuk, mit tudunk tenni, hogy a lakásba ne kerüljön be?
A ruhákat milyen hőfokon mossam? (Főleg a kényesebb anyagokat), illetve a bőrönddel mit tudunk tenni? Tegyem napra, töröljem át műtéti fertőtlenítővel (alkohol), vagy vásároljak valami spéci terméket?
Előre is köszönöm a segítséget!"
Az orvos válasza:
"A ruhákat a legmagasabb igénybe vehető hőfokon a leghosszabb programmal.
Ha agyipoloska mászott önökön (ami nappal furcsa volna), es lepöckölte, akkor professzionális irtást szükséges a lakásban igénybe venniük.
A böröndöt zacskózva jövő nyárig állítsa félre hideg helyre, idén már ne használja (hacsak az irtó nem vállalja a poloskátlanítását)."
Az ágyi poloska csípés tünetei
Az ágyi poloska olyan élősködő, mely az emberekből kiszívott vérrel táplálkozik, vagyis más rovarokhoz (pl. a szúnyoghoz vagy a bolhához) hasonlóan a poloskák is csíphetnek. Az ágyi poloskák éjjel a legaktívabbak, és minden olyan testrészt megcsíphetnek, mely szabadon van, vagyis nem fedi takaró, ruha, hálózsák. Éppen ezért a leggyakrabban az arcot, a nyakat, a kezeket, a karokat vagy a lábfejet csípik meg az ágyi poloskák. Maga a csípés nem fájdalmas, az áldozat gyakran nem veszi észre azt, nem ébred fel rá.
Az ágyi poloska csípése apró és kerekded, kiemelkedik a bőr felületéből, leginkább a csalánkiütésre hasonlít. Rendszerint a csípés kipirosodik, megduzzad és erős viszketés jelentkezik. Egyéb rovarcsípésekkel ellentétben az ágyi poloska csípésének helye nem mindig lesz azonnal észrevehető! Akár még az is előfordulhat, hogy csak egy-két hét elteltével vesszük észre, hogy megcsípett az ágyi poloska. Fontos ismertetőjel, hogy nem egy-egy csípést ejt, hanem több is található egy kisebb területen, ezért az ágyi poloska csípése könnyen összetéveszthető allergiás reakció vagy fertőző betegség okozta kiütéssel.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!