A májerősítő és emésztésjavító padlizsán
A padlizsánt tojásgyümölcsnek is nevezik, mivel elődei, amelyek a Távol-Keleten még mindig léteznek, valóban a tojásra hasonlítanak. A sok nemesítés során számtalan válfaja alakult ki. Van kígyó alakú és egy méter hosszúságúra is megnövő padlizsánfajta is, amelyek az egzotikus piacokon csodálhatók meg. Ennek ellenére nálunk csak a mindenki által jól ismert, kellemes ízű, fényes, vastag termésű fajták kaphatók.
Története
Kelet-Indiából származik, ahonnan egész Ázsiában elterjedt, majd Egyiptomon és Észak-Afrikán keresztül a XVI. században juthatott el Európába. Később Amerikában is megjelent a rokonzöldségeivel - a paradicsommal, a paprikával és a burgonyával - való cserekereskedelem útján.
Összetétele
Nagy mennyiségben tartalmaz karotint, B1-, B2-, B3- és C-vitamint, s mindenekelőtt kalciumot, foszfort, vasat, rezet és magnéziumot, de kiemelkedően nagy a káliumtartalma is. Emellett keserű ízanyagok és a burgonyafélékből hiányzó olyan anyagok is vannak benne, amelyek izgatólag, görcsoldóként és izomlazítóként hatnak az emésztőszervekre. A padlizsánban található kék színű antocianinok a japán kutatások szerint nemcsak az összkoleszterinszintet csökkentik, hanem a "jó hatású" HDL-koleszterinszintet is növelik. A benne levő fenolsavak megvédik a sejteket a szabad gyököktől, ráadásul rákellenes hatásúak is.
Gyógyhatása
Az indiai természetgyógyászat szerint a padlizsán vérképző, vízhajtó és mindenekelőtt a bélben gyulladásgátló hatású. Fokozza az emésztést, feloldja a sűrű nyálkát - még az idült asztmában és a hörghurutban is -, ezenkívül meggyorsítja az anyagcserében részt vevő szervek működését. Csak a gyomorsavtúltengésben és a gyomorfekélyben szenvedők nem ehetnek padlizsánt.
A tojásgyümölcs különösen ajánlott a cukorbetegeknek, valamint a reumában, a máj- és vesebetegségben szenvedőknek. Az elhízás diétás kezelésében is előnyben részesítik a fogyasztását (ugyanis 100 g padlizsán energiatartalma csupán 24 kcal). A benne levő keserű ízanyagok és illóolajok kimerültség esetén serkentőleg hatnak az idegrendszerre.
Felhasználási ötletek
Mivel majdnem az összes jótékony hatású vitamin és bioaktív anyag a tojásgyümölcs héjában található, ezért ne hámozzuk meg a padlizsánt. Minthogy nyers fogyasztásra nem alkalmas, az a legjobb, ha hosszában vagy keresztben felszeleteljük, utána fűszerezzük, majd serpenyőben enyhén pároljuk addig, amíg puhára nem fő, s a dióéhoz hasonló íze nem lesz. Paradicsommal fogyasztva különösen finom. Ezenkívűl darált hússal és rizzsel is megtölthető, miként mozarella sajt is olvasztható rá.
Érdekességek, tippek
Padlizsánválasztás
Padlizsánból kemény húsú, fényes héjú példányokat válasszunk, mert a sokáig tárolt, felpuhult, megbarnult magú és fényét vesztett tojásgyümölcs megkeseredik. Ha csak lehet, hosszúkás, körte alakú padlizsánt vásároljunk, mert ennek jobb az íze, s kevesebb a magja.
Padlizsán hámozása
Erre mindig rozsdamentes (esetleg műanyag vagy fa-) kést használunk, hogy a gyümölcs húsa el ne színeződjön. A héj lehúzását megkönnyíthetjük, ha a padlizsánt rövid időre forró vízbe dobjuk vagy a sütőben kicsit megkapatjuk.
Hogyan nem lesz keserű?
A padlizsán húsát enyhén besózzuk, egy órát pihentetjük, majd a kicsapódó keserű levet folyó vízben leöblítjük, s a gyümölcs húsáról lecsorgatjuk a maradék nedvességet. (Ha a továbbiakban sütni akarjuk, jó, ha egy szalvétával még szárazra is töröljük, további sózást nem igényel.)
Padlizsán tojással
Hozzávalók:
25 dkg padlizsán
5 dkg vöröshagyma
1 ek étolaj
3 db tojás
10 dkg karfiol
só, ételízesítő
Készítés
A finomra vágott vöröshagymát olajon puhára pároljuk. Hozzáadjuk a kis kockákra vágott padlizsánt. Sózzuk, ízesítjük, egy deci vízzel felöntve pároljuk, majd zsírjára sütjük. A tojásokat felverjük, sózzuk, s krémesre keverjük a padlizsánnal, amelyet előtte kihűtöttünk. Teflonserpenyőben lepényeket sütünk belőle. Ketchuppal vékonyan megkenve finom.
MDOSZ