1-es típusú diabétesz, egyéb tünetek
Kérdés: Tisztelt Doktor Ur,
nekem egy bonyolult kerdessel fordulok onhoz . ... eves vagyok, 1-es tipusu cukorbetegseggel kuzdok. Korulbelul egy eve tapasztalom, hogy tobbszor szedules er, ugyerzem mintha meg az agyban is elajulok. ez igy tart 1-2 napig, aztan jobban vagyok,aztan meg ismetlodik. Vernyomasom nagyjabol 130-150/75-100 kozott van csak a pulzusom legalabbis mikor igy erzem magam 120/perc felett van.(tachycardia ?) Gyomorbol indulo nehezseget erzek mintha hanyinger erne. Milyen fele gyogyszerrel lehetne enyhiteni ? Masik pont pedig ugyerzem , hogy panikbetegsegem is volna, amikor idegen valakivel beszelek mindig elkap egy reszketes szeruseg , legalabbis a fejem kezd jobbrol-balra mozogni, probalom kontrolalni de nem tudom. Nem vagyok szegyenlos , regebb nem volt ilyen problemam. Ezert is felek orvoshoz fordulni. Ez mind a cukorbetegseg mellekei ?
Maga mint szakember mit javasolna ?
Koszonettel
Válasz:
Kérdése nem tűnik bonyolultnak, ha abból a szempontból tekintjük, hogy 1-es típusú, kezelt diabéteszes. Felteszem, hogy a napi inzulinkezelése jól beállított (?), saját tüneteit jól ismeri, és nem arról van szó, hogy egyszerűen csak \behipózik\, azaz hipoglikémiás, tehát vércukorszinteséssel járó tüneteket mutat. A szédülés, és ájulásszerű rosszullét ugyanis utalhat erre.
Vérnyomása a megadott értékek alapján akár magas is lehetne (ha a felső határokat nézzük, az lehet akár 150/100, ami már nem csekély mértében magas, főleg az \alsó\ tehát diasztolés érték tekintetében. Ez kezelt Önnél?
Mivel rá is kérdezett, a levél második részében, nem kizárható, hogy a cukorbetegség melléktüneteiről van szó, azonban ehhez - természetesen mindehhez - diabetológus kell, aki a fentiek alapján átvizsgálja, hogy 1. a jelenlegi kezelése szakszerű és jól beállított 2. a kísérőtünetek valóban a cukorbetegségre jellemzőek, avagy más együttesen fennálló betegségre utalnak 3. Ha igen, akkor továbbküldi Önt megfelelő más szakorvoshoz (pl. neurológus, vagy pszichiáter.)
Így, csak a leírása alapján, ez utóbbit nem tartom valószínűnek - tehát inkább gondolom, hogy a cukorbetegségének kezelését kellene újra beállítani, de természetesen egyik ok sem kizárható, főleg nem látatlanban.
Jobbulást kívánok,
üdvözlettel: