Ezeket látta már?

Mire utal, ha állandóan fáradtnak, gyengének érzem magam?

fáradtság, vizsgálat, pajzsmirigy álmosság oka

Az állandó fráadtság okát könnyen kimagyarázzuk magunk előtt, pedig érdemes jobban utanjárni az okának. Gyakran épp a teljesen átlagos, hétköznapinak tűnő tüneteken keresztül hívja fel magára a figyelmet egy-egy betegség. Mutatjuk, hogyan vizsgálható ki, ha a pajzsmirigy hormonjai rakoncátlankodnak.

A pajzsmirigybetegségek diagnosztizálásának első lépcsőfoka a vérvizsgálat, amikor minden esetben ellenőrzik a TSH szintjét. A TSH meghatározására a pajzsmirigyzavarok gyanúja, illetve kezelése során minden esetben szükség van. Az agyalapi mirigyben termelődő hormon ugyanis a pajzsmirigy hormonjainak termelődését befolyásolja, méghozzá úgy, hogy serkenti a T3 (trijódtironin) és a T4 (tiroxin) előállítását, valamint fokozza a jód felszívódását.

TSH, T3, T4 és a pajzsmirigyzavarok

Amennyiben a pajzsmirigy hormonjainak mennyisége csökken, az arra ösztönzi a hipotalamuszt (TRH), hogy még több TSH-t termeljen, hogy növekedjen a T3 és a T4 szintje. Ellenkező esetben, amikor túl sok hormon van jelen a vérben, a TSH termelődése csökken. A laboratóriumok a nem fehérjéhez kötött szabad T3-t (FT3), ás szabad T4-et (FT4) adják meg.

Fontos azonban azzal tisztában lenni, hogy a pajzsmirigybetegségek diagnózisának felállításához igen kevés egyedül a TSH szintjének meghatározása, ugyanis a napszak, a stressz, bizonyos gyógyszerek, a várandósság, sőt, még az időjárás hatására is megváltozhat a vérben lévő mennyisége. Viszont amennyiben a normál tartománytól eltérő eredményeket kapunk, az mindenképen felveti a pajzsmirigyzavar gyanúját, ezért ekkor mielőbb szakemberhez érdemes fordulni!

Az orvos a paciens tüneteit, a T3, T4 értékeit, valamint a pajzsmirigy szerkezetét, állapotát figyelembe véve már biztonsággal kijelenheti a betegség meglétét. Ezek közül a leggyakoribb zavar az a pajzsmirigy-alulműködés, a túlműködés, valamint a golyva (struma), azaz a pajzsmirigy megnagyobbodása. Amennyiben alulműködés áll fenn, úgy a TSH szintje a referenciatartománytól magasabbá válik, ellenkező esetben alacsonyabb lesz.

Mi az az AntiTPO?

A pajzsmirigy rendellenességek diagnosztikájában nagy szerepe van az AntiTPO szint ellenőrzésének, mely az tireo-peroxidáz elleni antitestet jelöli. A tireo-peroxidáz enzim egy olyan fehérje, ami a pajzsmirigyhormon szintézisében játszik fontos szerepet, így az ellene termelt antitest befolyásolja a pajzsmirigy hormonok alakulását. Ennek eredményeképp a szervezetben kevés pajzsmirigyhormon lesz, és kialakul a pajzsmirigy-alulműködés.

Pajzsmirigy- laborvizsgálat, vérvizsgálat javasolt többek között

A Speedmedical szakértői szerint pajzsmirigy laborvizsgálat javasolt rendszeres, éves egészségszűrés esetén, hízás, fogyás, fáradékonyság, nyelési nehézség esetén.

  • rendszeres, éves egészségügyi szűrés keretében
  • kezelés követésére
  • ismeretlen eredetű súlyproblémák jelentkezése esetén
  • hangulatingadozások
  • nyelési nehézség
  • meddőség
  • ismétlődő vetélések
  • nem jellegzetes tünete lehet a szem és bőrszárazság, kezek zsibbadása

Összegezve

  • A pajzsmirigybetegségek diagnosztizálásának fontos lépcsőfoka a vérvizsgálat.
  • A TSH szintje befolyásolja a pajzsmirigy hormonjainak termelődését.
  • A normál tartománytól eltérő eredmények felvetik a pajzsmirigyzavar gyanúját.
  • A pajzsmirigy laborvizsgálata rendszeresen javasolt.
  • A pajzsmirigy rendellenességek diagnosztikájában nagy szerepe van az AntiTPO szint ellenőrzésének is.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Ingyenes tünetellenőrző: gyors segítség tünetek beazonosításához!

Forrás: Speedmedical/EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához