Március 7-én légvédelmi szirénák szólalnak meg Magyarországon - ne ijedjen meg!
Habár rendszeresen tartanak itthon sziréna próbákat, az ukrajnai háború miatt ezt most csökkentett üzemmódban teszik.
A március 7-re tervezett szirénapróba helyett úgynevezett morgató próbát tartanak csak délelőtt 11 órakor. Teszik mindezt azért, hogy az ukrajnai háborúból menekülők és az itthoni lakosságot ne zaklassák fel a hangok. A próba a lakossági riasztórendszeren (MoLaRi) keresztül történi, ami a köznyelv gyakran csak légvédelmi szirénákként emelget.
Mire való a lakossági riasztórendszer?
Belügyminisztérium egy országos kiterjedésű, magas rendelkezésre állású, redundánsan működő adatátviteli hálózatra épülő meteorológiai és vegyi monitoring, valamint lakossági riasztórendszert üzemeltet. - olvasható a Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság tájékoztatójában.
A próbákra azért van szükség, hogy a folyamatos üzembiztonságot fenntartsák és ellenőrizzék.
Eredetileg hangos üzemű próbáját terveztek végrehajtani most hétfőn, de az ukrán háború miatt inkább csak a morgató próbáját hajtják végre.
A továbbiakban a nyár végéig is csak a maihoz hasonló, csökkentett üzemű próbákra lehet számítani, a következő hangos üzemű próba szeptember 5-ére tervezik.
Mit fogunk hallani a morgató próbáján?
- A következő szöveg hangzik el a morgató hangjelzése előtt: „Figyelem, ez próba! Figyelem, ez próba! Most a csökkentett üzemű próba jelét hallják. Most a csökkentett üzemű próba jelét hallják.”
- Ezt követően leadják a szirénajelzést, ami két részből áll: az elsőben 6 másodpercen keresztül egyre hangosodó mély tónusú hangjelzést adnak le, ez után pedig a jel lefutása következik be. (A jelzést ITT hallgathatja meg.)
- A próba végén bemondják, hogy a próbának vége