Ezeket látta már?

Halálos betegséget képes kimutatni a leheletből egy új készülék

tüdőrák, diagnózis, lehelet, kutatás

Az ultraérzékeny szerkezetek képesek kimutatni a tüdőrákot a leheletünkből.

A ScienceAlert folyóiratban megjelent tanulmány szerint a prototípus eszközzel végzett teszt képes pontosan kimutatni a különbséget nyolc egészséges személy és öt tüdőrákos között.

Az alacsony izoprénszint tüdőrákot jelezhet

Az eszköz, amelyet a kínai Zhejiang Egyetem kutatói által vezetett csapat készített, az izoprén vegyületet keresi . Az alacsonyabb izoprénszintet a tüdőrák lehetséges indikátoraként azonosították, de ez egy kis elmozdulás, amelyet nagyon nehéz mérni. Most azonban megvan a technológia, ami mégis képes érzékelni. Mint a legtöbb rákos megbetegedés esetében, minél korábban észlelik a tüdőrákot, annál nagyobb az esélye annak, hogy hatékonyan kezeljék – és itt is van lehetőség a betegség egyszerű, megfizethető, gyors és nem invazív ellenőrzésére.

Munkánk nemcsak áttörést jelent az olcsó, nem invazív rákszűrésben a leheletelemzés révén, hanem a legmodernebb gázérzékelő anyagok tervezését is előmozdítja.

- írják publikált tanulmányukban a kutatók.

A légzésfigyelő készülék megfelelő érzékenységének eléréséhez a kutatók platina, indium, nikkel és oxigén kombinációjából készült nanopelyheket használtak. Ahogy az izoprén eléri a nanopelyheket, az elektronok felszabadulása mérhető lesz. A végeredmény egy olyan érzékelő, amely akár 2 ppb (milliárdod rész) izoprénszintet is képes érzékelni – ez jelentős előrelépés a meglévő technológiához képest. A 13 vizsgált ember közül öt rákos beteg leheletében 40 ppb-nél alacsonyabb izoprénszint volt, míg a nyolc fős egészséges csoportban ez a szint 60 ppb felett volt.

A nanopehely lehet a kulcs a tüdőrák korai diagnózisában

A laboratóriumi tesztek során a nanopelyhekről kimutatták, hogy a képesek voltak megkülönböztetni az izoprént más vegyi anyagoktól, és magasabb páratartalmú körülmények között is működhetnek, ami elengedhetetlen a légzésfigyelő számára. De a kutatók is elismerik, hogy még hosszú út áll előttük, és további kutatások szükségesek.

"A technológia jövőbeli kereskedelmi forgalomba hozatala folyamatos kutatást igényel az érzékelő anyagokról, a légzési izoprén és a tüdőrák közötti pontos kapcsolatról, az adatelemzési algoritmusokról és a hordozható eszközökkel való integrációs technikákról"

A tüdőrák okozta károsodás hatással van a szervezet kulcsfontosságú anyagcsere-folyamataira, és úgy gondolják, hogy ezek a változások valamilyen módon befolyásolják az izoprént, és felfedhetik a betegség jelenlétét.

A tüdőrák világszerte az egyik vezető rák okozta halálok – főként a dohányzás miatt –, és 2020-ban mintegy 1,8 millió halálesetért volt felelős. Egyben azon daganatos megbetegedések közé is tartozik, amelyeket gyakran késői stádiumban fedeznek fel, amikor a kezelések már kevésbé hatékonyak, különösen sürgetővé téve az ilyen típusú tanulmányokat.

A légzési izoprén szintje és a tüdőrák közötti kapcsolat, valamint a különböző befolyásoló tényezők (pl. életkor, egészségi állapot) folyamatos kutatása segíthet a technológia finomításában és a készülék kereskedelmi forgalomba hozatalában.

- írják a kutatók.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Tüdőrák: ezek azok a korai tünetek, amik már a diagnózis előtt jelezhetnek

Tüdőrák: ezek azok a korai tünetek, amik már a diagnózis előtt jelezhetnek

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

tüdőrák

A fotó illusztráció.

Forrás: ScientAlert
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához