Ezeket látta már?

Meglepő eredmények: az okostelefonok kedvező hatással is lehetnek a gyerekek fejlődésére

orvostudományi kutatás okostelefon hatás gyerek közösségi média

A Dél-Floridai Egyetem kutatócsoportja meglepő eredményre jutott digitális média használatával kapcsolatban.

Egy friss kutatás a fiatalok digitális médiahasználatáról érdekes megállapításokat tett, amelyből kiderült, hogy az okostelefonok birtoklása kedvező hatással lehet a gyerekek fejlődésére.

A kutatás során azonban arra is fény derült, hogy a közösségi médiában való aktív részvétel összefüggésbe hozható különböző negatív következményekkel, mint például az internetes zaklatás, a depresszió, a düh és a digitális médiától való függőség jelei.

A „Life in Media Survey” néven ismert felmérés, amelyet a Dél-Floridai Egyetem kutatócsoportja indított a The Harris Poll együttműködésével, több mint 1500, 11-13 éves floridai fiatalt vizsgált. Az eredmények egy 25 éven át tartó országos kutatás alapját képezik, amely a fiatalok digitális médiahasználatát és jólétét követi nyomon felnőttkorukig - írja a news-medical.net.

A legfontosabb megállapítások

  • Azok a gyerekek, akik saját okostelefonnal rendelkeznek, szignifikánsan jobb eredményeket mutattak a jólétet mérő különböző mutatókban, mint azok, akiknek nem volt. Az okostelefonnal rendelkező fiatalok ritkábban tapasztaltak depressziós vagy szorongásos tüneteket, és nagyobb valószínűséggel töltöttek időt barátaikkal személyesen, valamint arról számoltak be, hogy jobban érzik magukat, mint azok, akik nem rendelkeznek okostelefonnal.
  • A gyerekek digitális médiahasználatának korlátozására tett próbálkozások nem hozták meg a kívánt eredményeket, hiszen a megkérdezett 11 évesek közül több mint 70% már saját okostelefonnal rendelkezik, egyesek már nyolc és fél éves korukban kaptak.
  • A közösségi médiában való aktív közzététel számos negatív következménnyel jár. Azok a gyerekek, akik gyakran posztolnak a közösségi platformokon, kétszer nagyobb valószínűséggel számoltak be súlyosabb depressziós és szorongásos tünetekről, valamint alvásproblémákról, mint azok, akik ritkán vagy soha nem posztolnak.
  • Még a legkisebb mértékű internetes zaklatás is, amelyet online bántalmazásként ismerünk, súlyos következményekkel jár. A válaszadók közel 60%-a számolt be arról, hogy az elmúlt három hónapban valamilyen formában zaklatás áldozatává vált.

Justin D. Martin, a projekt vezető kutatója így nyilatkozott:

- A kutatás célja az volt, hogy kiderítse, amit sok szakember feltételez: az okostelefonok használata káros hatással van a gyerekekre. Ám az eredmények azt mutatták, hogy ez nemcsak nem igaz, hanem sok esetben éppen ellenkezőleg; az okostelefonok birtoklása pozitív hatásokat is gyakorolt.

Friss ajánlások a gyerekek okostelefon-használatával kapcsolatban

A kutatók ajánlásokat dolgoztak ki a gyermekek okostelefon-használatával kapcsolatban. Az eredmények alapján a következő javaslatokat tették:

  1. Okostelefonok a 11 évesnél fiatalabb gyermekek számára: valószínűleg hasznos lehet, ha a 11 évesnél fiatalabb gyermekeknek engedélyezik, hogy saját okostelefonjuk legyen, ám a használatot szigorúan szabályozni kell.
  2. Közösségi média használata: a szülőknek el kell venniük a kisgyermekek kedvét attól, hogy nyilvánosan tegyenek közzé bejegyzéseket a közösségi platformokon, hogy megvédjék őket a lehetséges veszélyektől.
  3. Internetes zaklatás figyelése: a szülőknek figyelniük kell az internetes zaklatás legkisebb jeleire is.
  4. Alvás és okostelefon: nem ajánlott, hogy a gyerekek okostelefonjukkal aludjanak; a kutatás szerint a megkérdezett gyermekek negyede okostelefonnal az ágyban alszik, ami negatívan befolyásolja az alvás minőségét. Azok a gyerekek, akik a telefonjukat az ágyukban tartják, nem alszanak eleget, mint azok, akik egy másik szobában tartják a készülékeiket.

A kutatók hangsúlyozzák, hogy az okostelefonok tulajdonlásának hatásai összetettek, és hogy a gyermekek mobiltelefonokkal való interakciói, valamint az eszközhasználatuk szabályozása komoly kihívásokat és lehetőségeket rejtenek.

A kutatócsoport most egy országos, hosszú távú vizsgálatot tervez, amelyben körülbelül 8000 korai serdülőkorú gyermeket vonnak be. Az "Élet a médiában" felmérés az első élethosszig tartó tanulmány, amely a digitális médiahasználatot vizsgálja, egészen a felnőttkorig. Ennek célja, hogy jobban megértsék az okostelefonok, a közösségi média és más digitális eszközök hosszú távú hatásait az egészségre és a jólétre.

A kutatók remélik, hogy a vizsgálat során képesek lesznek meghatározni, hogyan befolyásolja a digitális média az emberek attitűdjét, viselkedését és egészségét az életük során. Az "Élet a médiában" felmérés például idővel konkrét adatokat tud majd szolgáltatni a hat másodperces videók agyfejlődésre gyakorolt hatásáról, a napi ötórás képernyős bámulás látásra gyakorolt hatásairól, valamint arról, hogy a gyermekkori online szocializáció hogyan befolyásolja a szociális készséget 30 éves korra.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

A képernyőidő az ördögtől való - vagy mégsem?

A képernyőidő az ördögtől való - vagy mégsem?

Ingyenes tünetellenőrző: gyors segítség tünetek beazonosításához!

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

képernyő

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához