Ezeket látta már?

A férfiak agyát is megváltoztatja a terhesség

apa agy terhesség kutatás

Nem csak az édesanyák privilégiuma ez.

A terhesség nemcsak a nők, de a férfiak életét is jelentősen megváltoztatja. Bár általában a női test és agy változásaira koncentrálnak a tudósok ebben az időszakban, ám egyre több kutatás foglalkozik már a férfiakkal is, így kiderült, hogy ők milyen mentális és érzelmi átalakulásokon mennek keresztül. Sőt, a vizsgálatok során arra is fény derült, hogy a várandósság az apák agyszerkezetére is hatással van - írja az IFLScience.

Az apák agya

A legfrissebb kutatások eredményei szerint ezek a változások nem csak az anyákat érintik, hanem az apák agyának struktúrájában is jelentős átalakulásokat idézhetnek elő. Dr. Hugo Bottemanne és Dr. Lucie Joly pszichiáterek a JAMA Psychiatry folyóiratban megjelent tanulmányukban megerősítik, hogy az apák agyában is bekövetkeznek változások a szülés után.

- A közelmúltban egyre több agyi képalkotó kutatás foglalkozott a férfiak agyában a szülést követő átalakulásokkal – írják a szakértők. Ezek a felfedezések azon az elven alapulnak, hogy a szülői szerepvállalás biológiailag összekapcsolja az anyát és az apát is. Dr. Anna Machin evolúciós antropológus is hangsúlyozza, hogy bár korábban úgy gondoltuk, csak a nők agya változik meg a terhesség és szülés idején, valójában a férfiak is hasonló folyamatokon mennek keresztül.

A kutatások egy része a hormonális változásokra fókuszál, de Machin hangsúlyozza, hogy az agyi átalakulások is kulcsfontosságúak ebben a folyamatban.

Hogy milyen konkrét változások történnek az apák agyában? Bottemanne és Joly kutatásai szerint az agyi képalkotó eljárások kimutatták, hogy az apák agyának különböző területein szürkeállománybeli változások figyelhetők meg.

Egy 2014-es vizsgálat során 16 apát tanulmányoztak, közülük hét első alkalommal vált szülővé. Az apák kisgyermekeik 2-4 hetes, majd 12-16 hetes korukban MRI-vizsgálaton estek át, és a kutatók az apák és gyermekeik közötti interakciókat is filmezték.

Az eredmények szerint a szülői motivációhoz kapcsolódó agyi területeken - mint a hipotalamusz és az amygdala-, megnövekedett szürkeállomány figyelhető meg. Ezzel szemben csökkent szürkeállományt észleltek más területeken, párhuzamosan az orbitofrontális kéregben.

- A megfigyelések rámutatnak azokra az agyi régiókra, amelyek strukturális változásokon mennek keresztül, amikor egy férfi szülővé válik, és amelyek befolyásolják az apák szülői viselkedését – írják a kutatók.

Funkcionális eltérések

További kutatások funkcionális eltéréseket is megfigyeltek az apák agyában, amikor gyermekeikről készült videókra vagy hangfelvételekre reagáltak. Az adatok azt mutatják, hogy az apák agya több területen is aktívabb, mint a gyermektelen férfiaké, bár a pontos időzítés még nem teljesen egyértelmű, hogy vajon ezek a változások a terhesség alatt vagy a szülést követően jelennek meg.

Empátia és vizuális feldolgozás

Egy újabb kutatás során 20 apát hasonlítottak össze egy gyermek nélküli férfiakból álló kontrollcsoporttal. Az MRI-vizsgálatok azt mutatták, hogy az apák agyában különböző elváltozások figyelhetők meg, különösen a figyelem, az empátia és a vizuális feldolgozás területein — ezek pedig kulcsfontosságúak a szülői szerepvállalás szempontjából.

Ezek az eredmények rávilágítanak az agy neuroplaszticitásának jelentőségére, amely lehetővé teszi, hogy az agy struktúrája és működése alkalmazkodjon az új szerepekhez és tapasztalatokhoz – mint amilyen a szülőség is.

Neuroplaszticitás, azaz az agy alkalmazkodóképessége

A neuroplaszticitás, vagyis az agy alkalmazkodóképessége teszi lehetővé, hogy az agy az életkor előrehaladtával is változzon és fejlődjön. Ez a jelenség hasonló mechanizmusokat működtet, mint amikor az agy kompenzál egy érzékszerv elvesztését vagy egy sérülést. A kutatók állítása szerint így az apai és anyai ösztönök nem csupán veleszületettek, hanem nagymértékben a gyermekkel töltött idő és tapasztalatok során alakulnak ki, miközben az agy folyamatosan alkalmazkodik a szülői szerepekhez.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

„A férfi erős, a férfi nem sír” - sok férfi még mindig elfojtásban él

„A férfi erős, a férfi nem sír” - sok férfi még mindig elfojtásban él

Ingyenes tünetellenőrző: gyors segítség tünetek beazonosításához!

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

hasnyálmirigyrák

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához