Ezeket látta már?

Hogyan kommunikálnak velünk a macskák? Így tudhatja meg, mit akar a cicája

Nevelés
2024. március 04. 21:04
macska viselkedése cica társállat kisállatok egészsége

A macskák egyértelműen jelzik mit szeretnének, csak mi nem mindig értjük őket.

Az ember-macska kapcsolat megértésének központi kulcsaként az elmúlt évtizedekben felkeltette a tudósok figyelmét az a kérdés, hogy az emberek hogyan dekódolják macskáik viselkedését. Francia kutatók videók segítségével tanulmányozták, hogy az emberek képesek-e azonosítani a macskák kommunikatív információit unimodális (vizuális vagy vokális) és bimodális (vizuális és vokális) jelek segítségével. A tanulmányról az Applied Animal Behaviour Science szakfolyóiratban számoltak be.

Hogyan zajlottak a vizsgálatok?

A macskákról készült videókat közösségi médiahirdetéseken keresztül gyűjtötték össze. Az embereket arra kérték, hogy küldjenek videókat macskáikról, ahol vizuális és hangi jeleket is magában foglaló viselkedést mutatnak.

A 63 összegyűjtött videóból 30-at választottak ki, amelyeket 5 kategóriába soroltak:

  1. 1 Elégedettség (boldogság állapota),
  2. 2 Elégedetlenség (boldogtalanság),
  3. 3 Kérés (élelmet vagy figyelmet),
  4. 4 Ragadozó viselkedés (pl. amikor egy madár vagy rovar felkelti a figyelmüket)
  5. 5 Agonisztikus viselkedés (fenyegetéssel vagy agresszióval kapcsolatos viselkedés)

A klipeket csak vokálisan, csak vizuálisan vagy bimodálisként (vizuális és vokális jelek) mutatták be. A bimodális kifejezést mutató videoklipek kapták a legmagasabb pontszámot (a helyes értékelések 91,8%-a) a csak vizuálishoz (87,3%) és a csak vokálishoz (72,2%) képest. Minden módot figyelembe véve az elégedettség adta a legmagasabb azonosítási pontszámot (90,1% helyes), ezt követte a kérés (87,2%), majd a ragadozó viselkedés (86,3%). Az elégedetlenség volt a legnehezebben azonosítható magatartás (71,6%). Végül minden viselkedési kategória és módozat esetében az állatokkal dolgozó szakemberek magasabb pontszámot értek el, mint a laikusok.

A résztvevők száma 630 fő volt, 464 laikus és 166 állatvédő szakember (állatorvosok, etológusok, állatviseleti szakemberek, állatorvos-hallgatók vagy etológia szakos hallgatók, hivatásos állatgondozók stb.).

Miért fontos ez a kutatás?

Az ember és macska közötti kommunikációs jelek pontos dekódolása központi szerepet játszik a harmonikus ember-macska együttélésben. Mivel a felnőtt macskák elsősorban nyávogással kommunikálnak az emberrel, a vokális csatorna a leghatékonyabb eszköz a kommunikációban. Ebben a tanulmányban azt vizsgálták, hogy az emberek hogyan érzékelik, mennyire pontosan értik a macskák viselkedését. Arról számoltak be a kutatók, hogy a résztvevők legkevésbé a macskák elégedetlenségét kifejező viselkedést ismerték fel. Ezek az eredmények a macskák jólétének előmozdítására és az ember-macska kapcsolat erősítésére alkalmazhatók.

A kutatók két fő ajánlást emelnek ki a macskatulajdonosok és gondozók számára:

  1. 1 ajánlás: vegyük figyelembe a vizuális és a hangjelzések kombinációját a macska érzelmi állapotának pontosabb megértéséhez.
  2. 2 ajánlás: figyeljünk arra, hogy mikor elégedetlenek a macskáink. Az elégedetlenséget volt a legnehezebb helyesen azonosítani, mégis ez az egyik legfontosabb kategória a macskák jólétének értékeléséhez.

A tudományos vizsgálatok a macskatartók számára segítséget nyújthatnak abban, hogy jobban megismerjék kedvencük jelzéseit, ezáltal boldogabb életet biztosíthatnak állatainknak.

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Minket is levadásznak a cicák? Ezek a leggyakoribb okok, ami miatt megharaphat a macskánk

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: sciencedirect
# kisállatok egészsége # társállat # macska # Életmód # Kutatás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés