Ezeket látta már?

Álvemhesség: komoly hatással lehet a kutya testi és lelki egészségére

Kisállatok egészsége
2025. április 29. 14:34
kisállatok egészsége kutya álvemhesség tünetei kezelés

Ezeket teheti a gazdi, ha álvemhes a kutyája.

Ha azt veszi észre tüzelés után, hogy nőstény kutyája viselkedése hirtelen megváltozik, mintha kölykökre várna – holott nem is vemhes –, akkor szinte biztos, hogy álvemhességgel van dolga. Ez a sokszor félreértett állapot komoly hatással lehet a kutya testi és lelki egészségére. De vajon mi is történik pontosan ilyenkor, és mit tehet a gazdi a helyzet javítása érdekében?

Mi az álvemhesség?

Az álvemhesség (szakmai nevén: pszeudocyesis) egy olyan hormonális állapot, amely a nem ivartalanított nőstény kutyáknál fordulhat elő, általában a tüzelés lezajlása után 6–12 héttel. A szervezet ilyenkor úgy viselkedik, mintha a kutya valóban vemhes lenne – még akkor is, ha nem történt párosodás.

Ennek oka az, hogy a kutyák tüzelési ciklusa után a progeszteron szintje (ami a vemhesség fenntartásáért felelős hormon) kezdetben akkor is magas marad, ha nincs megtermékenyülés. Amikor ez a szint csökken, a szervezet prolaktin-termeléssel válaszol, amely serkenti a tejtermelést és az anyai viselkedést – innen ered az álvemhesség.

Milyen tünetei vannak?

Az álvemhesség tipikus jelei közé tartozik a hasi duzzanat, az emlők megnagyobbodása és tejtermelés, valamint viselkedési változások, mint például a fészekrakási ösztön megjelenése. A kutya gyakran anyáskodó viselkedést mutat, például játékokat vagy más tárgyakat úgy kezel, mintha az a kölykei lennének. Előfordulhat, hogy az álvemhes kutya nyugtalanabbá, szorongóbbá válik.

Fizikai tünetek:

  • megduzzadt emlők (akár tejelválasztás is beindulhat)
  • has duzzanata
  • étvágyváltozás
  • enyhe levertség

Kell-e aggódni?

Bár az álvemhesség önmagában nem életveszélyes, ha visszatérően jelentkezik, vagy súlyos tüneteket okoz, mindenképpen állatorvosi vizsgálat javasolt. Az elhúzódó tejtermelés például emlőgyulladáshoz (mastitis) vezethet, a viselkedési zavarok pedig stresszt okozhatnak a kutyának és a gazdinak is.

Az állapot általában néhány héten belül magától elmúlik, ahogy a hormonok szintje normalizálódik. Azonban az állapot kezelést is igényelhet, különösen ha súlyosabb tüneteket okoz vagy ismétlődően jelentkezik. A kezelés magában foglalhatja hormonális gyógyszerek alkalmazását és a kutya emlőmirigyeinek kezelését, hogy csökkentsék a duzzanatot és a tejtermelést.

Fontos, hogy ha álvemhesség tüneteit észleli kedvencén, forduljon állatorvoshoz, aki megerősítheti, hogy valóban erről van szó, és kizárhat más lehetséges betegségeket.

Mit tehet a gazdi?

Ha a kutya álvemhességet tapasztal, a gazdi otthon is segíthet enyhíteni a tüneteket és támogatni a kutyát a komfortérzetének megtartásában. Itt van néhány hasznos tanács:

  • Kerülje az emlők stimulálását: ügyeljen arra, hogy ne érintse meg vagy ne masszírozza a kutya emlőit, mivel ez további tejtermelést serkenthet. Ha a kutya maga próbálja nyalogatni az emlőit, akkor érdemes neki egy védőgallért vagy pólót adni, hogy csökkentsük a stimulációt.
  • Fokozott fizikai aktivitás: növelje a kutya napi mozgását és fizikai aktivitását séták, játékok és egyéb tevékenységek révén. Ez segíthet elterelni a figyelmét, és csökkentheti a szorongást és az anyáskodó viselkedést.
  • Biztonságos tárgyak eltávolítása: ha a kutya hajlamos a játékokat vagy más tárgyakat kölykökként kezelni, távolítsa el ezeket a tárgyakat, hogy minimalizálja az anyáskodó viselkedést. Ezzel segíthet megakadályozni az állapot fenntartását.
  • Nyugodt környezet: biztosítsa a kutyának egy nyugodt és stresszmentes környezetet, ahol kényelmesen és biztonságban érezheti magát. A stressz csökkentése kulcsfontosságú az álvemhesség tüneteinek enyhítésében.
  • Figyelem és szeretet: töltse a kutyával több időt, figyeljen rá, és kényeztesse, hogy érzelmi támogatásban részesüljön. Az extra figyelem és törődés segíthet csökkenteni a szorongást és az érzelmi bizonytalanságot.

Az ivartalanítás megszünteti az álvemhességet?

Az álvemhesség már kialakult állapotának lefolyását az ivartalanítás nem befolyásolja. Az elvégzett ivartalanítás azonban biztosan megelőzi azt, hogy később kialakuljon a probléma. Ezen kívül, az ivartalanított kutyák esetében jelentős mértékben csökken a méhgyulladás és az emlődaganatok kialakulásának kockázata, ezért mindenképpen érdemes megfontolni az ivartalanítást, ha nem szeretne kölyköket.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# kisállatok egészsége # kutya # álvemhesség # tüzelés # ivartalanítás # emlőgyulladás # emlőduzzanat # prolaktin

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés