Ezeket látta már?

Kutyája folyton rázza a fejét? Lehet, hogy toklászt szedett össze!

Gondozás
2024. május 30. 17:34
kutya toklász egérárpa befúródik bőr fül szem orrjárat

Ha egyszer már befúródott a toklász, magától biztosan nem jön ki.

Elterjedt gyomnövényünk, az egérárpa (Hordeum murinum) termését hívjuk toklásznak.

Magjai az úgynevezett toklászban találhatóak, mely maximum 10 milliméter hosszú, szálkája 20-30 milliméteres. Ez a növény rendkívül agresszívan terjed. Kutyáinkra igen nagy veszélyt jelent, mivel hegyes végű, kemény szálaival a toklász behatol a lágy szövetekbe, és előre halad bennük. A rajtuk lévő szálkák megakadályozzák a mag kipottyanását vagy visszafelé mozgását, olyan mint egy szakállas nyílvessző.

Szinte minden gyeptársulásban megtalálható: köztereken, parkokban, mezőkön és szántóföldek közelében. Rendszeres nyírás esetén nem tud felmagzani, de ha a levágott növényt nem szállítják el, akkor a száradó toklász is veszélyessé válhat ugyanúgy, mint az érett változat.

Ezek a testrészek vannak veszélyben

A toklász a kutya sétálása és futkosása közben észrevétlenül bekerülhet a szőr alá, majd a bőrbe fúródik. A lógó fülű, hosszú szőrű kutyák a legveszélyeztetettebbek, mivel a toklász elsődleges célpontja a hallójárat. Ha nem vesszük észre időben, gyulladás alakul ki, a kutya rázza a fejét, oldalra tartja, fülét vakarja. Ilyenkor sürgősen állatorvoshoz kell vinni! Az állatorvos általában altatásban eltávolítja a toklászt a hallójáratból, majd kezeli a gyulladást.

A toklász egyéb lágy bőrfelületekbe is befúródhat, gyakran a lábujjak közé, de előfordulhat a hónaljban vagy a nemi szervek környékén is. Ilyenkor egy dudoros, lyukas sipolynyílás keletkezik, ami később váladékozni kezd. A kutya nyalogatja az érintett területet, sántít, fájlalja a testrészét. Ebben az esetben is altatásban kell eltávolítani a toklászt, majd kezelni a sebet és a gyulladást. Fontos, hogy minél hamarabb állatorvoshoz vigyük kedvencünket, mert a toklász gyorsan vándorol a testben, és minél mélyebbre hatol, annál nehezebb eltávolítani.

Előfordulhat, hogy a toklász a szembe fúródik, vagy az orrjáratba kerül felszippantás útján. Ezek eltávolítása és kezelése komoly és összetett műtétet igényel. Ha ilyesmire gyanakszunk, azonnal forduljunk állatorvoshoz!

Így védekezzünk ellene

A toklász befúródása ellen nincs 100%-os megelőzés. Fontos az elővigyázatosság – ha lehet, kerüljük a toklászos területeket séták során, lógó fülű kutyáknak húzzunk sűrű szövésű sapkát, a lábujjak közötti szőrt nyírjuk le. Legfontosabb, hogy séta után mindig alaposan vizsgáljuk át a kutyát!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Mikor vigyük el kiskedvencünket állatorvoshoz? Így készülhet fel a vizsgálatra

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Boxi Állatorvosi Rendelő
# kutya # társállat # kisállatok egészsége # állatorvos

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés