Ezeket látta már?

Hamarabb indult a szezonja: puffadás és gyulladások ellen is jó lehet a medvehagyma

Természetes gyógymódok
2025. február 09. 09:14
medvehagyma szezon puffadás gyulladások ellen

A medvehagyma az elmúlt években rendkívül népszerű fűszernövénnyé vált. Mit érdemes tudni róla? Miért jó, ha beillesztjük az étrendünkbe?

A medvehagyma – a hóvirág mellett – a kora tavaszi erdő egyik jellegzetes növénye. A jótékony hatású növény gyűjtési szezonja március végére, április elejére esik. Az enyhe levegőnek köszönhetően a szokottnál előbb ébredezni kezdett a természet. Az erdők rengetegében már most februárban sarjadni kezdtek a medvehagymák.

- Meglepődve tapasztaltam, hogy több helyen sarjad már a medvehagyma. A Nemesvitai kilátó a Keszthelyi-hegység nyugati peremén található, ahonnan csodálatos panoráma nyílik a Balatonra és a környező tanúhegyekre. Az alatta elterülő erdő idén különösen korán hozta meg a kora tavasz képviselőit" – részletezte a megfigyelés helyszínét László a Sokszínű vidék megkeresésére.

De nem csak a Balatonnál sarjad a jellegzetes fokhagymás illatáról könnyen felismerhető növény, hanem Zalában is.

Hogy néz ki a medvehagyma?

A medvehagyma a liliomfélék közé tartozik, pontosabban a hagymafélék távolabbi, vad rokona (bár vadfokhagymának is nevezik, valójában jobban hasonlít a metélőhagymához). A nagy, ellipszis alakú, élénkzöld leveleket Európa-szerte megtalálhatjuk a nyirkos földű, árnyékos lombhullató erdőkben, általában március végétől, április elejétől, fehér virágjait pedig májustól vehetjük észre. A leveleket, virágokat évezredek óta fogyasztják az emberek is, de a medvéknek, vaddisznóknak is kedvelt eledele.

A medvehagyma íze a fokhagymáéra emlékeztet, de általában enyhébb, frissebb annál. A medvehagymát szinte minden olyan módon felhasználhatjuk, akárcsak a metélőhagymát. Készíthetünk belőle pesztót, tehetjük vajas vagy zsíros kenyérre, keverhetjük salátákhoz is, de a medvehagymával ízesíthetünk leveseket, tésztaételeket, pogácsákat, sajt- vagy túrókrémeket, sőt majonézt is.

Vírusok, puffadás ellen és gyulladásokra

A medvehagyma ízletessé teszi a salátákat, finom pestot készíthetünk belőle, ráadásul még az egészségünknek is jót tesz. A hagymafélék – így a medvehagyma is – igen jótékony hatással vannak az egészségünkre, többek között normalizálják a vérnyomást, antibakteriális, gombaölő és vírus ellenes hatásaik is vannak.

A medvehagyma gazdag olyan hatóanyagokban, melyek:

  • csökkentik a magas vérnyomást
  • enyhítik a krónikus gyulladásokat
  • védik az ereinket (ezáltal csökkentik a szív- és érrendszeri betegségek, a stroke rizikóját)
  • javítják az inzulinérzékenységet
  • normalizálják a koleszterinszintet
  • megakadályozzák a vérrögképződést

A medvehagymára csak nemrég kezdtek felfigyelni a kutatók, ezért kevés tudományos vizsgálat foglalkozott a jótékony hatásaival. A kezdeti vizsgálatok alapján ígéretesnek tűnik azonban például a medvehagyma kivonatának daganatos sejtekre gyakorolt hatása, úgy találták, hogy megakadályozza, lassítja a daganatos sejtek növekedését. A medvehagymában található vegyületek emellett erős antioxidáns hatásokkal is bírnak.

A medvehagyma méregtelenítő fitonutriensekben is gazdag, fogyasztása jót tesz az emésztésünknek, például azért, mert hozzájárul az egészséges bélflóra helyreállításához. Így csökkentheti többek között például a puffadást, a hasi görcsöket, a hasmenést vagy éppen a székrekedést is.

Meglepő módon, a medvehagymát külsőleg is alkalmazhatjuk, antibakteriális, gyulladáscsökkentő és gombaellenes hatásai a bőrnek is jót tesznek. A medvehagymás fürdőt például kipróbálhatják azok, akiknek a bőre gyulladt, irritált.

Olvasson tovább! Ezek a gyógynövények segíthetnek gyulladás és fájdalom esetén!

Medvehagyma: legyünk óvatosak, ha magunk gyűjtjük!

Bár medvehagymát sok piacon, szupermarketekben is lehet kapni, magunk is megpróbálkozhatunk a gyűjtésével. Figyeljünk azonban oda, mert bizonyos védett területekről tilos gyűjteni! Arra is ügyeljünk, hogy csak néhány levelet szedjük le, ne tépjük ki az egész növényt, így a következő években is biztosítható a medvehagyma-utánpótlás. Szintén érdemes körültekintően megvizsgálni a leszedni kívánt növényt, a medvehagyma levele ugyanis nagyon hasonlít más, de erősen mérgező növények, például a gyöngyvirág vagy a kikerics leveléhez! Bár a medvehagyma azonosításában segíthet, ha a levelet megdörzsöljük, az illata ugyanis erősen fokhagymás, de ha bizonytalanok vagyunk, inkább ne szedjünk le a növényeket.

Magas koleszterin: akár gyógyszer nélkül is csökkenthető
Figyelmébe ajánljuk

Magas koleszterin: akár gyógyszer nélkül is csökkenthető

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# medvehagyma # vírus # gyulladás # puffadás # magas vérnyomás # koleszterin

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés