Ezeket látta már?

A természetgyógyászat csak átverés?

2014.10.31. Módosítva: 2015.11.04.

Az utóbbi időben több, - nem szakmai - fórumon is megjelentek olyan riportok, vélemények, amelyek a természetgyógyászatot, a Komplementer Medicinát degradálták, sokszor nem teljesen valós, vagy az igazságot elferdítő véleményeknek adtak hangot, bizalmatlanságot és kételyeket igyekeztek kelteni a nagyközönségben.

A Magyar Akupunktúrás Orvosok Társasága (alapítás: 1989). a Magyar Homeopátiás Orvosok Társasága, a Magyar Manuálterápiás Orvosok Társasága mindannyian a MOTESZ (Magyar Orvostudományi Társaságok Szövetsége) tagtársaságai, amely tagfelvétel annak idején kemény szakmai munka után volt elérhető 1997-ben!

cam-termgyogymod-d00001D9D1b65fc0ac692

Tény, hogy a ritka, de annál hangulatkeltőbb vélemények nélkülözik a valós tények ismeretét, de a gyakorló orvoslásból követhető integratív orvosi szemléletet is.

Mi szabályozza hazánkban a természetgyógyászat működését?

A 11/97 NM rendelet, valamint a 40/97 Kormányrendelet szabályozza Magyarországon - a többi európai uniós ország gyakorlatának is megfelelően- a természetes gyógymódok, komplementer medicina gyakorlásának jogi helyzetét. Leszögezzük, hogy nincs, nem létezik alternatív medicina, hiszen az orvoslás egy és oszthatatlan, aminek nem ismerjük az alternatíváját!

A rendeletnek megfelelően ma a komplementer gyógymódok az egészségügy részei- függetlenül attól, hogy ki mit gondol róla egyénileg. A szakmát gyakorlók mindannyian az egészségügyi ellátórendszer kötelező kamarai tagsággal rendelkező szakemberei, ismerve szakmájuk, felelősségük és lehetőségeik határait.

A Magyar Tudományos Akadémia Orvosi Osztálya 1998-ban, 2003-ban, legutóbb 2008-ban foglalt állást a magyar helyzetről, kihangsúlyozva hogy léteznek nem megkérdőjelezhető, elfogadott részek:

- TCM (Hagyományos kínai orvoslás, akupunktúra, neurálterápia, manuális medicina) fitoterápia, továbbá - elfogadható, de további kutatást igénylő részek: tibeti medicina, ayurveda, homeopátia, böjtkúrák, antropozófikus medicina) és nem tartotta alkalmasnak a csak diagnosztikai célú természetgyógyászati állapotfelmérő műszeres vizsgálatokat valamint a biorezonancia akkori gyakorlatát.

Hangsúlyozta a közlemény azt is, hogy a témák kutatása elsősorban egyetemi feladat lenne, a képzés-oktatás-engedélyezés-ellenőrzés harmonizációjával. Ennek jegyében alakult meg a Pécsi Tudományegyetemen a Komplementer Medicina Tanszék is, sőt több felsőfokú egészségügyi végzettségű szakember jelentkezett a doktori iskolába is, az ún. PhD fokozat megszerzését célzó kutatói munkára.

Vélemények és ellenvélemények

Az újabban hangoztatott ellenvélemények tehát az MTA Orvosi Osztálya hivatalos állásfoglalásával jelentenek ellentmondást. A vélemények ütköztetésére sem a nagyközönségi fórumok, hanem megfelelő szakmai megbeszélések, valódi eszmecserék szükségesek. Főleg annak ismeretében, hogy az Európai Unió 2012-ben befejeződött ún. CAMbrella projektje (www.cambrella.eu), 17 európai egyetem szakkutatói és magyar szakember részvételével). A projekt az összes uniós államban vizsgálta a CAM helyzetét, szabályozását, igényeket és szakmai publikációkat- leszögezte a CAM iránti növekvő igényt, további kutatási terveket tett az unió elé, sőt a betegek biztonsága érdekében is tett ajánlásokat.

Természetesen, - mint minden területen,- itt is előfordulhatnak nem eléggé képzett szolgáltatók, sőt csalók és sarlatánok is, amely jelenség szűrése és ellenőrzése, a törvény megújítása és betartatása viszont állami feladat.

homeopatakepek-kis1-d0000128E1501e187c345

Budapest, 2014. október 31.

Prof. Dr. Hegyi Gabriella Ph.D.

tanszékvezető

PTE ETK Komplementer Medicina Tanszék

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához