Ezeket látta már?

Melyik a legjobb probiotikum? Így választható ki legkönnyebben a megfelelő

Kezelés
2025. március 11. 05:14
Így válassza ki, melyik az ön számára megfelelő probiotikum

Ön el tud igazodni a választékban?

A probiotikumok igen hasznos segítséget nyújtanak a bélflóra egészségében és bizonyos tünetek enyhítése érdekében, ám nehéz lehet a sok készítmény közül választani. Ön vajon tudja, milyet érdemes választania?

Mik azok a probiotikumok?

A probiotikumok röviden mikroszkópikus méretű, élő mikroorganizmusok, melyek hozzájárulnak a belekben lévő jó baktériumok megfelelő mennyiségéhez. A mikrobiománkban ugyanis jó és rossz baktériumok egyaránt jelen vannak és mennyiségük folyamatosan változik: éppen ezért, amennyiben a rossz baktériumok elszaporodnak, azt akár kívülről is érdemes kompenzálni. Általában az egyensúly antibiotikumok szedése után, stressz idején, nem megfelelő táplálkozáskor és betegségek fennállásakor borul fel. Ilyenkor érdemes probiotikumokhoz fordulni.

Úgy gondolják ugyanis, hogy bélmikrobiom egyensúlyhiánya számos egészségügyi problémához hozzájárul - nemcsak gyomor- és bélrendszeri zavarokhoz, de a gyenge immunrendszerhez és így gyakori fertőzésekhez is.

A probiotikumok több formában kaphatók: léteznek tabletták, porok, folyadékok is. Fontos tudni hogy a probiotikumokat csupán kiegészítőként ajánlják -akárcsak a vitaminokat, illetve a gyógynövényeke- ráadásul az FDA nem ellenőrzi őket, ahogyan azt a gyógyszerek esetében teszik. (Ám ennek ellenére biztonságosnak tekinti őket).

Hogyan választhatja ki a megfelelő probiotikumot?

Érdemes tudni, hogy nem minden probiotikum ugyanolyan, így nem egyszerű laikusok számára a választás.

Amikor keres, akkor az első szabály, hogy olvassa el, hogy az adott készítmény pontosan mit is tartalmaz (figyeljen arra, hogy bár a nevük hasonló lehet, mégsem egyformák). Van ugyanis a probiotikumoknak nemzetiségük, fajuk, törzsük - ez alapján azonosítják őket. Érdemes azt is tudni, hogy még ugyanannak a probiotikumoknak különböző törzsei különböző egészségügyi hatásokat fejthetnek ki!

Éppen ezért, amikor probiotikumot választ, vegye figyelembe, milyen tünetei vannak, illetve milyen hatást szeretne elérni!

A bélrendszer és az immunrendszer egészségére: bifidobacterium animalis lactis, BB-12

A legtöbb klinikai kutatás ezt a törzset vizsgálja. Ez segít ugyanis felismerni és jobban megérteni, hogy működnek együtt a probiotikumok a szervezettel és miként erősítik az immunrendszert. Emésztési zavarok, illetve gyengébb immunrendszer esetén az említettek igen hasznos szolgálatot tehetnek.

Gázképződés puffadás esetén: bifidobacterium longum

A gasztroenterológusok gyakran ajánlják, hiszen többször is kimutatták, hogy igen hatásos esetenkénti emésztési problémák enyhítésében (például gázképződés, puffadás, hasi panaszok esetén). A Culturelle LGG törzséről szintén bebizonyosodott, hogy jelentősen csökkenti a tünetek súlyosságát.

IBD, Colitis ulcerosa

Orvosok szerint az Escherichia coli/ Nissle törzs igen hatékony a colitis ulcerosa kezelésében, ha a standard terápiához adják.

A Bifidobacterium bifidum MIMBb75 probiotikus törzsről állítják, hogy különösen jól tapad a bélsejtekhez, ezért előnyt jelenthet a bélmikrobiom egészségében.

Az Alimentary Pharmacology & Therapeutics -ban megjelent klinikai vizsgálatban napi egy Bifidobacterium bifidum MIMBb75 javítja az IBS olyan tüneteit, mint a hasi fájdalom, puffadás és a székletürítés.

Antibiotikummal összefüggő hasmenés

Az antibiotikumok célja a rossz baktériumok elpusztítása a fertőzés során, de mivel nem tudnak különbséget tenni a rossz és a jó baktériumok között, mindkettőt elpusztítják, ami a bélflóra egyensúlyhiányához és hasmenéshez vezet. Az antibiotikum-kezeléssel összefüggő hasmenés a betegek körülbelül 5-30%-ánál fordul elő a terápia során, és legfeljebb két hónappal azután.

A Saccharomyces boulardii azonban igen jól védi a bélrendszert az antibiotikumos terápiák során, sőt, maguk az antibiotikumok sem pusztítják el őket . A Culturelle-féle LGG, szintén hatékonynak bizonyul a probléma megelőzésében . További hatékony törzsek közé tartozik még a Lactobacillus acidophilus , L casei GG, L bulgaricus , Bifidobacterium bifidum , B longum és az Enterococcus faecium.

A nők egészségéért: lactobacillus acidophilus La-14

A nők intim egészsége szempontjából igen nagy jelentőséget tulajdonítanak neki, hiszen támogatják a női egészséget azáltal, hogy lactobacillusokkal látnak el, melyek tejsavat termelnek, így hozzájárulnak a hüvely megfelelő, savas PH-jához. Ennek igen nagy szerepe van a különböző intim fertőzések megelőzésében és kezelésében, mivel a rossz kórokozók nem érzik jól magukat savas közegben.

Miket ellenőrizzen még?

A probiotikum kiválasztásának másik fontos lépése az, hogy ellenőrizze a leírást további információkért. Például, hogy a készítmény tartalmaz-e más összetevőket: egyes probiotikumok ugyanis prebiotikus anyagokat tartalmaznak, melyek a jótékony baktériumok táplálékforrásai, így még hatékonyabbá teheti a kezelést. Azt is érdemes megnézni, hogy a kiegészítőben vannak-e allergének, például glutén, laktóz vagy szója - ez különösen fontos ételérzékenység esetén.

Vajon túlélik a gyomorban lévő savas közeget?

A probiotikumoknak csakis akkor van hatásuk, ha a bevitt baktériumok túlélik a gyomor savas közegét, majd az epesavak detergens hatását is. A szakemberek szerint ha korszerű technológiával bevont a készítmény, illetve, ha nem kapszula formájában viszi be, úgy ez eredményes lehet, így nem kell az említett hatásoktól tartani.

Összegezve

  • A probiotikumok élő mikroorganizmusok, melyek hozzájárulnak a belekben lévő jó baktériumok megfelelő mennyiségéhez.
  • Nem mindegy, melyik probiotikumot választjuk, mert különböző hatásuk lehet.
  • Probiotikumokat kiegészítőként ajánlják, és az FDA nem ellenőrzi őket.
  • Néhány hatékony probiotikumtörzs: Culturelle LGG, Escherichia coli/Nissle, Bifidobacterium bifidum MIMBb75, Saccharomyces boulardii.
  • Probiotikumok segíthetnek az antibiotikum-kezeléssel összefüggő hasmenés megelőzésében.
Ezért kell az antibiotikum mellé probiotikumot is szedni!
Ez a cikk is érdekelheti

Ezért kell az antibiotikum mellé probiotikumot is szedni!

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# probiotikum # étrend-kiegészítő # bélrendszer # bélmikrobiom # emésztés # puffadásra

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés