Ezeket látta már?

Parkinson-kór ellen ezek a terápiák segíthetnek

Kezelés
2024. január 14. 22:04
Parkinson-kór kezelése, terápiák, gyógyszeres terápia alternatív terápiák

A Parkinson-kór gyógyítása jelenlegi tudásunk szerint nem lehetséges, ám megfelelő terápiával kordában lehet tartani a tüneteket, és biztosítani lehet a beteg megfelelő életminőségét.

Sajnos, nincs olyan módszer, mely mindenkinek ugyanolyan megfelelő lenne. A tünetek nagyon sokféle formában jelentkezhetnek, és a betegség súlyossága is egyénenként eltérő lehet. A kezelési tervet ezért rendszeresen felül kell vizsgálni, és a beteg állapotának megfelelően kell azt alakítani.

A Parkinson-kór kezelése

A Parkinson-kór kezelésére szolgáló gyógyszereknek három nagy típusát különíthetjük el: a dopamin nevű vegyületre hatókat, a fizikai tünetekre (pl. kézremegésre) hatókat, valamint a nem motoros tüneteket (pl. a demenciát és depressziót) kezelőket. A tünetek megjelenéséért a dopamin alacsony szintje a felelős, így a gyógyszerek vagy ennek a szintjének az emelését célozzák, vagy a hatóanyagok hasonlóan hatnak, mint a dopamin maga. Sajnos fel kell azonban készülni arra, hogy idővel, a beteg állapotának a romlásával a gyógyszeres terápia hatékonysága is csökkenhet, illetve a gyógyszerekre adott válaszreakciók is változhatnak, vagyis, előfordulhat, hogy a korábban megfelelő dózis kevésnek bizonyul. A dopaminra ható gyógyszereknek emellett kellemetlen mellékhatásai is lehetnek, a hányingertől a hasi fájdalmakon keresztül a kötőhártya-gyulladásig.

Gyógyszeres kezelés

A gyógyszeres kezelést beszéd-, mozgás- és okkupációs terápiával egészíthetik ki. A beszédterápiára azért lehet szükség, mert az idegrendszert érintő zavarok következménye a beszéd érthetetlenné, „kásássá” válása lehet, és a mimika, a testbeszéd is megváltozhat. A beszédterápia a nyelési nehézségéket is enyhítheti, hiszen pont azokat az izmokat erősíti, melyek a nyelésben is szerepet játszanak. Az okkupációs terápia pedig segíthet a Parkinson-kóros betegnek, hogy a mindennapi életvitelhez szükséges tevékenységeket, feladatokat „újratanulja”, vagy az állapotának megfelelő módon begyakorolja.

A mozgás segít

A rendszeres mozgás segíthet megőrizni a mozgékonyságot, a hajlékonyságot, az egyensúlyérzéket – emellett a lelki egészségre is nagyon jó hatással van –, ráadásul a gyógyszerek mellékhatásaként jelentkező székrekedés ellen is jót tesz. A torna javíthatja a Parkinson-kórosok mozgásának sebességét is.

Alternatív terápiák

Az alternatív, kiegészítő terápiák közül mindenképpen érdemes megemlíteni a zeneterápiát, illetve, ezzel összefüggésben a tánc- és énekterápiát is. A tapasztalatok szerint a Parkinson-kóros betegeknek nagy könnyebbség lehet a mozgásban, járásban, ha azt ritmusosan, a zene ütemére tehetik. A táncterápia esetén egyszerre tapasztalhatják meg az érintettek a zene ritmusossága, az egész testre ható mozgás előnyeit, emellett a mozgáskoordinációjukon, az egyensúlyukon is javíthatnak. Az éneklés (akár magányosan, akár kórusban) nagyszerű hatással van a beszédképzésre, a hangerőre, a légzéshez és a nyeléshez szükséges izmokat is erősítheti. Azt sem szabad kihagyni a felsorolásból, hogy az éneklés, a tánc és a zenehallgatás igazi közösségi esemény lehet, lehetőséget teremt a szocializációra, így a beteg kevésbé érzi magát elszigeteltnek, magányosnak. A zene-, tánc- és éneklésterápia az önbizalomra, a kognitív képességekre és a hangulatra is pozitívan hat.

A Parkinson-kór terápiájának jövője

A szakemberek szerint a közeljövőben nem nagyon számíthatunk forradalmian új gyógyszerre a Parkinson-kór kezelésében. Azonban jó néhány olyan új hatóanyagot és kezelési módszert tanulmányoznak, melyeket akár a betegség terápiájában is fel lehet majd használni.

A kávéban például a koffein mellett más olyan vegyületek is találhatóak, amelyek védhetik az agyat a demencia ellen. Az EHT-nak (eicosanoyl-5-hydroxytryptamidnak) nevezett vegyület a kávébab viaszos héjában található meg, és a kutatók szerint védheti az agyat az abnormális fehérje-felgyülemléstől. Állatkísérletekből kiderült, hogy a koffein és az EHT külön-külön nincsenek hatással az agyra, ám együttesen meggátolják, hogy a káros fehérjék összegyűljenek az agyban. Vagyis, az sem kizárt, hogy a Parkinson-kór progresszióját is képesek lennének lassítani vagy akár le is állítani. A jelenlegi terápiák csak a tüneteket kezelik, de a betegség egyre súlyosabbá válását nem képesek megakadályozni.

Brit tudósok egy olyan módszert dolgoztak ki, melyekkel képesek az agy mélyebb rétegeit apró elektromos impulzusokkal stimulálni, és ezzel enyhíteni a Parkinson-kórral kapcsolatos tüneteket, például a remegést, a merevséget és a lelassult mozgást. Azt azonban nem tudják pontosan, hogyan is hatnak az agyra ezek az impulzusok, milyen mechanizmusok állnak a pozitív eredmények hátterében. Elhunyt betegek agyának tanulmányozása során azt sikerült kideríteni, hogy a mélyszöveti stimuláció hatására több (és nagyobb) mitokondrium lett az agyban.

Egy másik, szintén közvetlenül az agyra ható kezelés azoknak a sejteknek a regenerációját célozza meg, melyek a Parkinson-kór következményeként sérülnek. Egy speciális eszközzel apró csöveket ültettek az agyba, majd ezeken keresztül közvetlenül az érintett agyterületre tudták adagolni a gyógyszert, melynek fő hatóanyaga egy speciális növekedési faktor (GDNF). A több évig tartó kutatás egyik fontos eredménye, hogy sikerült olyan biztonságos és hatékony módszert találni a gyógyszerek célzott adagolására, melyet hosszú távon is lehet alkalmazni, és a segítségével kivédhető a hagyományos gyógyszeres terápiák egyik legnagyobb hibája, vagyis az, hogy a gyógyszerek nem, vagy csak rendkívül kis mértékben képesek áthatolni a véráramból az agyba, annak természetes védőgátja miatt.

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Parkinson-kór: ezek a betegségek előre jelezhetik

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# Parkinson-kór # Kezelés # terápia # tünet # dopamin # kézremegés # gyógyszer # mozgás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés