Ezeket látta már?

deep brain stimulation

Mi a mély agyi stimuláció?

mély agyi stimuláció deep brain stimulation dbs kezelés leírás

A mély agyi stimuláció (DBS) egy neuromodulációs eljárás, amely során elektromos impulzusokat juttatnak az agy bizonyos területeire, hogy szabályozzák az agy kóros elektromos aktivitását.

Mi a mély agyi stimuláció (DBS), és hogyan működik?

A mély agyi stimuláció (Deep Brain Stimulation, DBS) egy sebészeti eljárás, amelyet neurológiai rendellenességek, például Parkinson-kór, esszenciális tremor és disztónia kezelésére alkalmaznak. A műtét során egy elektródát ültetnek be az agy egy meghatározott területére, amelyet egy pacemakerhez hasonló eszköz (neurostimulátor) szabályoz. Az eszköz folyamatosan gyenge elektromos impulzusokat küld az agy érintett területére, segítve ezzel a kóros idegi aktivitás szabályozását.

A DBS-t olyan betegségek kezelésére alkalmazzák, ahol az agy normális működése zavart szenved, például mozgászavarok vagy pszichiátriai betegségek esetén. Az eljárás során elektródákat ültetnek be az agy meghatározott területeire, amelyek egy beültetett pacemakerszerű eszközzel vannak összekötve. Ez az eszköz folyamatosan elektromos impulzusokat bocsát ki, amely segít a rendellenes agyi aktivitás szabályozásában.

Hogyan működik a DBS?

A DBS-t sebészi úton végzik, ahol az agy egy meghatározott részébe (például a talamuszba, globus pallidusba vagy szubtalamikus magba) elektródákat ültetnek be. Ezek az elektródák a mellkasba vagy hasba beültetett generátorral (neurostimulator) vannak összekapcsolva. A generátor az elektródákhoz vezetett kábeleken keresztül szabályozható elektromos impulzusokat küld az agyba. Ezek az impulzusok módosítják az agyi aktivitást az érintett területeken, csökkentve a kóros tüneteket.

A mély agyi stimuláció célzott elektromos stimulációval képes csökkenteni a túlzott vagy abnormális agyi aktivitást anélkül, hogy maradandó károsodást okozna az agyszövetekben. A stimulációs paraméterek (például az impulzusok intenzitása) személyre szabhatók, hogy a legoptimálisabb eredményt érjék el.

Milyen betegségek esetén alkalmazzák a DBS-t?

A mély agyi stimuláció különösen hatékony bizonyos neurológiai és pszichiátriai betegségek kezelésében, ahol más terápiás lehetőségek korlátozottak vagy kevésbé hatékonyak. A DBS alkalmazási területei közé tartoznak:

Parkinson-kór

A DBS-t széles körben alkalmazzák előrehaladott Parkinson-kór esetén, ahol a gyógyszeres kezelés már nem biztosít elegendő tüneti enyhülést. A mély agyi stimuláció csökkenti a mozgáskontrollal kapcsolatos tüneteket, mint a remegés, merevség, lelassult mozgás és a mozgási fluktuációk.

Esszenciális tremor

Ez egy gyakori neurológiai rendellenesség, amely kontrollálatlan remegést okoz, különösen a kezekben. A mély agyi stimuláció segít csökkenteni ezt a remegést, javítva ezzel a betegek életminőségét.

Dystonia

A mély agyi stimuláció használható dystonia, egy izom-összehúzódásokkal és -görcsökkel járó mozgászavar kezelésére. A DBS segíthet enyhíteni az izmok akaratlan összehúzódásait és javítani a mozgásfunkciókat.

Epilepszia

Súlyos, gyógyszerrel nem kontrollálható epilepsziában szenvedő betegek esetén a mély agyi stimuláció alkalmazható a rohamok gyakoriságának csökkentésére. Az agy rohamokat kiváltó területein végzett stimuláció szabályozhatja a túlzott agyi aktivitást.

Obszesszív-kompulzív zavar (OCD)

A DBS-t néhány esetben alkalmazzák olyan súlyos, gyógyszerrel és pszichoterápiával nem kezelhető obszesszív-kompulzív zavar esetén, ahol a betegség jelentős életminőség-romlást okoz.

Depresszió

Bár még kutatás alatt áll, a DBS ígéretes kezelési lehetőség lehet olyan betegek számára, akik súlyos, gyógyszerrel és pszichoterápiával nem kezelhető depresszióban szenvednek.

A mély agyi stimuláció előnyei

  • Nem romboló hatású: a mély agyi stimuláció nem okoz maradandó agykárosodást, és az eszköz beállításai módosíthatók, vagy az eszköz akár le is kapcsolható, ha nem kívánt mellékhatások lépnének fel.
  • Testreszabhatóság: a stimulációs paraméterek egyénre szabhatók a beteg specifikus tünetei alapján, és a későbbiekben is módosíthatók, ha a tünetek változnak.
  • Tartós tüneti javulás: a DBS hosszú távú enyhülést nyújthat olyan betegségeknél, ahol a gyógyszeres kezelés már nem elég hatékony.

A mély agyi stimuláció kihívásai

  • Sebészeti beavatkozás: a DBS beültetése invazív eljárás, amely magában hordozza a sebészeti kockázatokat, mint például fertőzés, vérzés vagy agykárosodás.
  • Finomhangolás szükségessége: a stimulációs eszköz megfelelő beállítása időbe telhet, és többszöri módosításra is szükség lehet, hogy a legjobb eredményt érjék el.
  • Költségek és hozzáférhetőség: a mély agyi stimuláció drága eljárás, és nem minden egészségügyi intézményben érhető el, ami korlátozhatja a betegek hozzáférését.

Gyakori kérdések a mély agyi stimulációról

A mély agyi stimuláció (DBS) egy hatékony és ígéretes kezelési módszer számos neurológiai és pszichiátriai betegség, például a Parkinson-kór, esszenciális tremor, dystonia, epilepszia és súlyos OCD kezelésére. Az eljárás során az agy egy meghatározott területét elektromos impulzusokkal stimulálják, amelyek korrigálják a kóros agyi aktivitást. Bár invazív és sebészi kockázatokat rejt, a DBS hosszú távú javulást nyújthat a betegek számára, akiknél a hagyományos terápiák nem hatékonyak.

Milyen betegségek kezelésére alkalmazzák a DBS-t?

A DBS elsősorban a Parkinson-kórhoz társuló motoros tünetek, az esszenciális tremor és a disztónia kezelésére engedélyezett. Emellett egyes esetekben Tourette-szindróma, epilepszia, krónikus fájdalom és súlyos, gyógyszerrezisztens depresszió esetén is alkalmazható. Kutatások folynak annak vizsgálatára, hogy más neurológiai és pszichiátriai betegségekben, például Alzheimer-kórban vagy kényszerbetegségben is hatékony lehet-e.

Mennyire biztonságos a DBS?

A DBS egy jól bevált, biztonságos eljárás, amelyet évtizedek óta alkalmaznak neurológiai betegségek kezelésére. Mint minden sebészeti beavatkozásnál, itt is vannak kockázatok, például fertőzés, vérzés vagy az elektródák elmozdulása. A stimuláció mellékhatásai lehetnek beszédzavarok, hangulati ingadozások vagy mozgáskoordinációs problémák, de ezek általában az eszköz beállításával korrigálhatók.

Ki lehet alkalmas a DBS kezelésre?

A DBS elsősorban olyan betegek számára ajánlott, akiknél a gyógyszeres kezelés nem elég hatékony vagy súlyos mellékhatások miatt nem alkalmazható. A kivizsgálás során neurológusok és idegsebészek értékelik a beteg állapotát, és vizsgálatokkal (pl. MRI, neuropszichológiai tesztek) ellenőrzik, hogy alkalmas-e a beavatkozásra. Nem mindenki számára ajánlott, például demenciában vagy súlyos pszichiátriai betegségben szenvedők esetében óvatosság szükséges.

Milyen hatékonysággal működik a DBS?

A DBS jelentősen javíthatja a motoros tüneteket a Parkinson-kórban és más mozgászavarokban szenvedő betegek esetében. A páciensek többségénél csökkennek a remegés, a merevség és a mozgáslassulás tünetei, és sokan kevesebb gyógyszert igényelnek. Azonban a DBS nem gyógyítja meg a betegséget, és a hatékonyság egyéni eltéréseket mutathat.

Milyen hosszú a felépülési idő a DBS műtét után?

A felépülési idő egyénenként változó, de általában néhány hét és néhány hónap között mozog. A műtét után az eszköz beállítása több alkalmat is igényelhet, mivel az orvosok a stimulációt a beteg állapotához igazítják. Sok beteg néhány héten belül visszatérhet mindennapi tevékenységeihez, bár a teljes alkalmazkodás hosszabb időt vehet igénybe.

Milyen életmódbeli változtatásokat kell tenni a DBS után?

A DBS-t kapó betegek többsége folytathatja korábbi életmódját, de bizonyos óvintézkedések szükségesek. A neurostimulátor miatt néhány orvosi vizsgálat, például az MRI, korlátozottan végezhető el, és erős elektromágneses terek kerülendők. A stimuláció beállításai időnként módosításra szorulhatnak, ezért rendszeres orvosi ellenőrzés szükséges.

Meddig tart a DBS hatása, és kell-e cserélni az eszközt?

A DBS hatása hosszú távon fennmaradhat, de a neurostimulátor eleme idővel lemerül, és cserére szorul. Az akkumulátor típustól függően 3-5 évig (nem újratölthető) vagy akár 10-15 évig (újratölthető) is működhet. Ha az elektródák megfelelően működnek, akkor csak az áramforrást kell cserélni, ami egy kisebb sebészeti beavatkozással jár.

A DBS hatással van-e a beszédre vagy a gondolkodásra?

A DBS hatása az agy stimulált területétől függ. Bizonyos esetekben mellékhatásként előfordulhat beszédzavar, memóriazavar vagy hangulati változások, de ezek többnyire a stimuláció beállításaival javíthatók. A neuropszichológiai tesztek és a rendszeres követés segíthet a megfelelő beállítások megtalálásában.

Mi történik, ha a DBS-t kikapcsolják?

Ha a DBS készüléket kikapcsolják, a beteg tünetei fokozatosan visszatérhetnek. A DBS nem szünteti meg véglegesen a betegséget, hanem annak tüneteit kezeli. Ezért a stimulátor folyamatos használata szükséges a hosszú távú hatékonyság érdekében.

Hol végeznek DBS műtéteket Magyarországon?

Magyarországon több egyetemi klinika és idegsebészeti központ végez DBS műtéteket, például Budapesten a Semmelweis Egyetemen, valamint Pécsett, Debrecenben és Szegeden is elérhető a beavatkozás. A pontos elérhetőségekről és beutalási rendről érdemes neurológushoz fordulni.

Mennyibe kerül a DBS kezelés, és finanszírozza-e a társadalombiztosítás?

A DBS műtét és az eszköz beültetése költséges, de Magyarországon a társadalombiztosítás (NEAK) bizonyos indikációk esetén fedezi a beavatkozást. A pontos feltételekről és a várólistákról a kezelőorvos és az adott egészségügyi intézmény tud részletes tájékoztatást adni.

Felhasznált források:

  • Mayo Clinic – Deep Brain Stimulation Overview
  • Cleveland Clinic – Deep Brain Stimulation (DBS) Surgery
  • National Institutes of Health (NIH) – Deep Brain Stimulation Research
Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához