Ezzel a teszttel felmérheti, milyenek a kognitív funkciói és mennyire érinti a demencia
Íme egy teszt, ami képes segíteni a korai kognitív zavarok kimutatását.
A Self-Administered Gerocognitive Exam, vagyis a SAGE, egy rövid, tollal és papírral kitölthető teszt, amely a kognitív, memória- vagy gondolkodási zavarok korai jeleit hivatott kimutatni.
Dr. Douglas Scharre, a Columbus állambeli Ohio Állami Egyetem Wexner Orvosi Központjának neurológiai klinikai professzora fejlesztette ki a tesztet, klinikai tapasztalataira és a tudományos irodalom átfogó áttekintésére alapozva.
- A kérdéseket úgy terveztük, hogy az agy minden részének működését értékeljék – mondja Dr. Scharre.
A SAGE teszt pontozása egyenlő súlyt ad minden kérdésnek, amely az agy elülső, hátsó, valamint bal és jobb oldali működését értékeli, így biztosítva, hogy egyetlen agyterület sem válik túlreprezentálttá. Bár a SAGE teszt nem diagnosztizál specifikus állapotokat, mint például az Alzheimer-kór vagy más olyan betegségek, amelyek befolyásolhatják a gondolkodást, hasznos eszköz lehet a kognitív zavarok, például az enyhe kognitív károsodás (MCI) vagy a korai stádiumú demencia szűrésére.
Enyhe kognitív károsodás (MCI)
Az MCI egy olyan állapot, amelyet a mentális képességek enyhe hanyatlása jellemez, és amely gyakran észrevehető az érintett személy, a családtagok vagy a közeli barátok számára, de nem annyira súlyos, hogy megzavarná a mindennapi életet és tevékenységeket. Az Alzheimer Szövetség szerint a 60 éves vagy annál idősebb emberek körülbelül 12-18 százaléka érintett MCI-ben. Az MCI-ben szenvedőknél nagyobb valószínűséggel alakul ki Alzheimer-kór vagy más demenciák - a szövetség szerint az MCI-ben szenvedő betegek körülbelül 10-15 százalékánál alakul ki demencia évente.
Az enyhe kognitív károsodás tünetei
Az MCI tünetei gyakran homályosak, de magukban foglalhatnak memóriavesztést (például bizonyos szavak vagy fontos események elfelejtését), zavartságot ismeretlen környezetben, impulzivitást vagy rossz ítélőképességet. Az MCI azonban nem mindig vezet demenciához; egyeseknél az állapot visszatérhet a normál kognitív képességekhez, míg másoknál stabilizálódhat és nem tapasztalnak további kognitív hanyatlást. Bár az MCI-re nincsenek specifikus gyógyszerek – hacsak nem tekintik az Alzheimer-kór korai stádiumának – a diagnózis felállítása azért fontos, hogy az esetleges előrehaladást azonosítani és kezelni lehessen. Az MCI diagnózisa olykor segíthet felismerni és kezelni visszafordítható memóriazavarok okait, mint például a depresszió, az alvási apnoe vagy a magas vérnyomás.
A SAGE teszt működése
A SAGE teszt a gondolkodási képességeket különféle kérdésekkel értékeli, amelyek a nyelvi készségekre, érvelési képességekre, problémamegoldásra és memóriára vonatkoznak. Dr. Scharre szerint a kérdések a kognitív tartományok széles skáláját fedik le, különösen azokat a képességeket, amelyek az enyhe kognitív károsodás korai előrejelzői lehetnek.
A SAGE (Self-Administered Gerocognitive Exam) egy tollal és papírral kitölthető teszt, amely a kognitív funkciók felmérésére szolgál. Olyan területeket értékel, mint:
- tájékozódás
- nyelvi készségek
- érvelés és számítás
- térbeli funkciók
- végrehajtó funkciók
- memória
A teszt kérdései például a hónap és év megnevezésére, pénzérmék összegének kiszámítására és állatok felsorolására irányulnak. Emellett érdeklődik az orvosi kórtörténetről, családban előforduló kognitív zavarokról és egyéb aktuális tünetekről.
Mit jelentenek az eredmények?
- A 17 és 22 közötti pontszámok normális kognitív funkciókat jeleznek.
- A 15 és 16 közötti pontszámok valószínűleg enyhe memória- vagy gondolkodási zavarokra utalnak.
- A 14 és az alatti pontszámok súlyosabb memória- vagy gondolkodási problémákat jeleznek.
Mindenkinek, aki 17 pontnál kevesebbet ér el, javasolt orvossal konzultálnia!
A teszt ingyenesen letölthető a Wexner Medical Center weboldaláról, és általában félévente ajánlott megismételni, hacsak nincs jelentős kognitív változás.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
A neurológus bemutat egy egyszerű rajztesztet, amely segít felismerni a demencia korai jeleit