Ezeket látta már?

Nemcsak szex – gátizomtorna férfiaknak! (Második rész: a gyakorlatok)

Az , hogy férfiak számára is igen kellemetlenek lehet a vizelettartási zavarok, az inkontinencia tünetei. Igaz ritkábban, de előfordulhat, akár stressz, akár prosztata problémák, műtét, akár alsó húgyúti gyulladás esetén. A gondok orvosi megoldása mellett hasznos segítség a medencefenék, a gátizomzat tornásztatása férfiak számára is. Lássuk a gyakorlatokat!

A férfi vizelettartási zavar leggyakrabban prosztataműtét után alakul ki. Ha más ok van a háttérben, pl. neurológiai betegség, hólyagműködési zavar, akkor azt kell korrigálni. A műtét utáni bántalmak a húgycső külső záróizmának károsodását jelzik, tehát ezt kell tornásztatni.

borozo-oregek-d0000028E2cf93852c45b

Külső záróizom működésének megéreztetése

Vizelés közben, kb. félidőben megállítani a vizelet sugarát. Hol érez a beteg izommozgást, mire gondolt, hogy megálljon a vizeletáramlás.

Ha az előbbi nem sikerül: fekvő helyzetben várni a hólyag megtelését, oldalra fordulás, felülés. Ülve ellazítani a záróizmokat, ha 1 mp-ig visszatartja a beteg a vizeletet, már megmozgatta a záróizmot.

Ha ez a manőver sem sikeres, emlékeztetni kell a beteget, régen ezt hogy oldotta meg és mit érzett.

A záróizmok együttesen működnek a környező izmokkal (hasizom, farizom, csípőközelítő izmok). Itt viszont fontos, hogy a tornásztatás ezektől elkülönülten történjék.

A gyakorlat leírása:

Hanyattfekvés kinyújtott lábbal, tenyerek a farizmokon. Ezek megfeszítése után a beteg elképzeli a vizelet megállítását, megfeszíti a húgycsőzáró izmot és ha a feladat sikeresen végzőik, érezheti hogy a farizmok lazák maradtak. Hasonlóan gyakorolható ez a combközelítő izmokkal: kezek a combok belső oldalán.

Az izom- és idegműködés koordinálása

Prosztataműtét után megváltozik az izom- és idegműködés a műtét helyén. A záróizom rendszeres összehúzásával a központ idegrendszerben jobb működés, érzékelés alakítható ki. Cél az akaratlagos mozgások gyakorlásával tudatos kontroll nélkül is zárva tartani a húgycsövet.

A gyakorlat leírása:

Fokozatos intenzitással összehúzni a záróizmot.

Kiinduló helyzet: háton fekvés, lábak talpra húzva, csak a záróizmot kell működtetni, arra figyelve, hogy sem a farizom, a hasizom és a combközelítő izmok ne dolgozzanak. Az intenzitást fokozatosan kell növelni: 10-30-50-70-100%. Minden fokozatban 1-2 mp-ig megtartva az izomfeszítést.

A gyakorlatokat nem lehet egészen pontosan kivitelezni, a lényeg a megéreztetés!

A záróizom feszítése – majd ellazítása a következő lépésekben (% értékek):

10-30-10

10-30-50-30-10

10-30-50-70-50-30-10

10-30-50-70-100-70-50-30-10

A fokozatos lazítás is külön gyakorlást igényel.

Egyéb hasznos gyakorlatok

Pumpagyakorlat a keringés javítására: a sebgyógyulás elősegítésére, az izmok optimális működéséhez szükséges. Pumpaszerű mozgás, izmok ritmikus feszítése és lazítása.

Tippek a mindennapokra

Fokozott hasűri nyomással járó megterhelések: köhögés, tüsszentés, cipőfelhúzás, súly felemelése, felkelés fekvő helyzetből

Ilyen esetekre javasolt az ülésből felállással való gyakorlás.

Ha a járás, mozgás jelenti a megterhelést

Ezt terpeszállással + enyhe záróizom-feszítéssel, vagy egyik lábról a másikra való testsúly-áthelyezéssel lehet gyakorolni, váltott térdhajlítással, óvatos járással – a záróizomra koncentrálva.

Forrás és további részletek: Tápainé – Kovácsics – Friedrichné: Gátizomtorna (Képzett Beteg Könyvek)

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához