Ezeket látta már?

Válságban a gyógyszeripar? (oknyomozás)

2011.06.29. Módosítva: 2015.11.04.

Nem kell vészharangot kongatni, de kevesebbet költ kutatásra a globális gyógyszeripar... A folyamatos növekedés után tavaly először fordult elő a gyógyszeripar történetében, hogy a cégek kevesebbet költöttek kutatásra, s az idén folytatódik ez a tendencia.

A Thomson Reuters adatai szerint 2010-ben 68 milliárd dollárt költött a szakma új gyógyszerek kifejlesztésére, míg a megelőző két évben 70-70 milliárd dollárt.

gyogyszer-szerkezet-d00000E4C94ee906a5f40

A csökkenés oka, hogy az utóbbi időben romlott a kutatás-fejlesztésre költött összegek megtérülése. 2000 óta az ágazat kutatási-fejlesztési kiadásainak 80 százalékát adó gyógyszeripari cégeknél 50 százalékkal nőttek a fejlesztési célú beruházások, az új készítmények előállítása viszont csökkent.

A legnagyobb érvágás a piacvezető amerikai Pfizernél várható, ott csaknem 25 százalékkal veszik vissza a kutatásra fordított összegeket a következő két évben.

Csak egy mondat...

Valószínűleg némileg az is belejátszik a K+F költségek csökkentésébe, hogy a cégek fokozatosan átstruktúrálják profiljukat: a 21. század már nem a "hagyományos", kémiai típusú gyógyszerek érája lesz, hanem sokkal inkább a biológiai terápiáké, biotechnológiáké, géntechnológiáké, nano-gyógyszereké, tehát sok mindent át kell gondolni, ami évtizedeken át "gördülékenyen ment" és ontotta az újabb és újabb vegyületeket a farmakológia - és jó esetben a terápia felé.

Egyre jellemzőbb, hogy a gyógyszeripari vállalatok kis biotechnológiai cégektől vásárolnak meg kísérleti stádiumban lévő, sokat ígérő készítményeket.

Forrás: MTI
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához