Ezeket látta már?

Paracetamol, ibuprofen, diclofenac tartalmú fájdalomcsillapítók: melyik, mire jó?

Gyógyszerterápia
2024. július 03. 08:04
Paracetamol, ibuprofen, diclofenac fájdalomcsillapító hatása

Van olyan fájdalomcsillapító, ami gyulladáscsökkentésre, lázcsillapításra is jó, de létezik olyan is, ami nem mindenkinek ajánlott.

Sokunknak legfeljebb egyféle fájdalomcsillapító lapul a táskájában, s akár a gyomrunk, a fejünk vagy a hátunk fájdul meg, annak segítségével próbálunk enyhíteni a kínjainkon. Holott nem biztos, hogy ez a legcélravezetőbb megoldás.

A német fogyasztóvédelmi szervezet szerint számos fájdalomcsillapító hatásosságát és mellékhatásait vették górcső alá. Megállapították, hogy fájdalomcsillapításra az acetilszalicilsav, a diclofenac, az ibuprofen, a naproxen és a paracetamol hatóanyagok egyaránt alkalmasak, ám mégsem ajánlották egyformán mindenkinek, minden típusú fájdalomra.

Acetilszalicilsav

Jól alkalmazható: enyhe vagy közepesen erős fájdalom esetén, ezenkívül csökkenti a lázat és a gyulladást. Alacsony dózisban (100 ml/nap) vérhígítóként is használható. Kevésbé szerencsés választás fogfájás esetén, tervezett műtétek előtti napokon, mert növeli a vérzékenységet.

Nem ajánlott: 12 év alatti gyermekeknek, várandós nőknek a terhesség utolsó harmadában.

Mellékhatások: az ASS alkalmazása főleg gyomorpanaszokat okozhat. Ezenkívül sérülés esetén növeli a vérzés veszélyét.

Paracetamol

Gyakran használják fej-, végtag- vagy fogfájás esetén, de általában jól alkalmazható enyhe vagy közepesen erős fájdalmak enyhítésére, csillapítja a lázat, a várandósság teljes ideje alatt szedhető.

Nem ajánlott: májbetegségekben szenvedőknek, vagy olyanoknak, akik sok alkoholt isznak, mert tovább károsíthatja a májat. Alig hat gyulladásos eredetű, például végtagfájdalom esetén.

Mellékhatások: túladagolva a paracetamol akár komoly májkárosodást is okozhat.

Ibuprofen

Általában fej- vagy fogfájás, végtag-, ízületi-, menstruációs, sebfájdalom esetén használatos. Jól alkalmazható enyhe vagy közepesen erős fájdalom esetén, láz- és gyulladáscsökkentő is.

Nem ajánlott: a várandósság utolsó harmadában, orvosi javaslat nélkül pedig csak rövid ideig, és a lehető legkisebb adagban szabad használni.

Diclofenac

Elsősorban sportsérülések és ízületi panaszok esetén használatos. Jól alkalmazható enyhe fájdalom esetén, csökkenti a lázat és a gyulladások mértékét.

Nem ajánlott: 14 év alatti gyermekeknél, s a várandósság utolsó harmadában, akárcsak az ibuprofent, orvosi javaslat nélkül csak rövid ideig, és a lehető legkisebb adagban tanácsos szedni.

Naproxen

Kémiailag rokonságban van az ibuprofennel és a diclofenackal, és hasonló területeken alkalmazható. Vannak speciálisan menstruációs fájdalomra engedélyezett változatai. Bevált szer mérsékelt fájdalom esetén, lázcsillapító és gyulladáscsökkentő hatású.

Nem adható: 12 év alatti gyermekeknek, s a várandósság utolsó harmadában.

Hogyan működnek az egyes fájdalomcsillapítók?

Az öt hatóanyag közül az első négy hasonló elven működik: akadályozzák a fájdalomreceptorok ingerérzékelését, ezáltal csökkenthetik a gyulladásokat is. Csupán a paracetamolnak más a hatásmechanizmusa: ez a gyógyszer a gerincvelőben és az agyban fejti ki a hatását. Ezért kevésbé alkalmas gyulladások csökkentésére.

Több hatóanyagot egyszerre?

A kombinált pirulák többféle fájdalomcsillapító hatóanyagot tartalmaznak. Ezek nem feltétlenül hatékonyabbak, de nagyobb a mellékhatások veszélye. A német fogyasztóvédelmi szervezet értékelése szerint ezért kevésbé ajánlottak fájdalomcsillapításra.

Tartsuk be a használati utasítást!

Ha a fájdalomcsillapító pirulákat csak rövid időn keresztül, és a dobozukban mellékelt használati utasításban foglaltaknak megfelelően adagolva alkalmazzuk, akkor azt jól viseli a szervezet.

Túladagolva azonban az egyes fájdalomcsillapító hatóanyagok mellékhatásokat, máj-, gyomor- vagy vesekárosodást okozhatnak. Ezért orvosi javallat nélkül legfeljebb 4 egymást követő napon, vagy egy hónapban összesen 10 napon alkalmazzuk – figyelmeztet dr. Kóczán István belgyógyász.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Egyik pillanatról a másikra elkezdett hasogatni a feje? Itt a lista, mi okozhatja!

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# fájdalomcsillapítás # fejfájás # hátfájás # fogfájás # derékfájás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés