Ezeket látta már?

Koleszterincsökkentés: életmentés + spórolás...

Milliók életét menthetné meg, ha mindenki szedne koleszterincsökkentőt...? Amerikai szakemberek becslése szerint évente mintegy 17 millió ember életét menthetné meg hosszú távon, ha a felnőttek naponta szednének koleszterincsökkentő tablettát.

Nagy vizsgálatok igazolták, hogy a kóros, LDL koleszterin vérszintjének csökkentése esetén a szívinfarktus vagy a szélütés sokkal ritkábban fordul elő. Amerikai kutatók kiszámolták, hogy mennyit kellene a társadalomnak költeni és milyen hasznot hajtana, ha ennek alapján, minden felnőtt naponta bevenné a koleszterincsökkentő tablettát.

xanthelasma-d0000124C3ffe5165525f

A szív- és érbetegségek esetében a koleszterin szintjének mérséklése hatékony eljárásnak tűnik, de mérlegelést igényel, hogy a kezelési költség és az így nyert haszon, az esetleges mellékhatások és a veszélyek milyen arányban állnak egymással.

Lawrence D. Lazar és munkacsoportja az amerikai árviszonyok figyelembe vételével igyekeztek felbecsülni, hogy a ma már igen olcsó, koleszterincsökkentő gyógyszerek évtizedekig történő, következetes szedése milyen befektetést jelent, ugyanakkor mennyi betegséget, kórházi költséget lehet megtakarítani vele.

A koleszterint csökkentő sztatin készítmények ma már csak négy dollárba (900 forintba) kerülnek havonta. A kutatók számításai szerint ha 35 éves korától bárki - akár csak mérsékelten emelkedett vérkoleszterin-érték esetén - naponta bevenné a sztatin tablettát, egészségügyi szempontból jól járna. A társadalom is, mert 30 esztendő alatt az amerikai egészségügyi kiadásokban becslés szerint 1,4 milliárd dollárt lehetne megtakarítani évente, méghozzá minden évben 17 millió ember életének várható megmentése révén - olvasható a Circulation szaklapban megjelent tanulmányban.

A munkacsoport vezetője hangsúlyozza, hogy nem is a tabletta ára vagy az igen ritka mellékhatások veszélye jelent gondot, hanem a terápiahűség: a pontos, kihagyás nélküli gyógyszerbevétel éveken keresztül. Az amerikai lakosság az ilyen folyamatos gyógyszerszedés szempontjából vizsgálatok szerint csak 20-40 százalékban megbízható.

Forrás: MTI
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához