Ezeket látta már?

Ha egy szem szívgyógyszer kimaradt, pótoljam, vagy sem? Itt a kardiológus válasza!

kimaradt szívgyógyszer tabletta pótlása

Ön mit szokott tenni ilyen helyzetekben?

Azok, akik szív-érrendszeri betegségük miatt gyógyszerrel tudják rendezni értékeiket, megállítani az állapotromlást, csökkenteni a tüneteiket, többnyire egy életen át tartó gyógyszerszedésre kell, hogy berendezkedjenek. Éppen ezért érdemes megismerniük dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta, sportorvos tanácsait a gyógyszerszedéssel kapcsolatban.

A gyógyszer segítség

A kardiológiai okokból szedett gyógyszerekre – más hosszú távon szedendő gyógyszerekhez hasonlóan – úgy érdemes tekinteni, mint fontos segítségre. Ha ugyanis szükséges rosszként tekintünk rá, nem érezzük át, milyen jelentős hozzájárulást jelenthetnek az egészséghez. Ha a tünetek csökkentése céljából rendeli el a gyógyszert az orvos, konkrét visszajelzésünk lesz a hatásukról – ez esetben nyilván könnyebb megbarátkozni a szükségességükkel.

Előfordul azonban, hogy a gyógyszerszedés célja a prognózis javítása, aminek eredménye nem ennyire egyértelmű, hiszen „csak” azt jelenti, hogy jó eséllyel nem lesz nagyobb bajunk. Fontos tehát annak belátása, hogy például egy-egy vérnyomáscsökkentő vagy koleszterincsökkentő nem gyors és látványos hatást eredményez, hanem – más faktorokkal együtt – remélhetőleg hosszú távú biztonságot.

Ezt érdemes tudni a szívgyógyszerekről

  •  Amikor valaki szívgyógyszert kezd szedni, érdemes feljegyezni róla a legfontosabb tudnivalókat. Elsősorban a nevét és a hatóanyagát (ez mindig szerepel a csomagoláson). Ez utóbbi azért fontos, mert például külföldön nem biztos, hogy ugyanazon a néven fut a gyógyszer, de a hatóanyagot mindenhol azonosítani tudják.
  • A hatóanyaggal kapcsolatban az is fontos, hogy néhány esetben csak ez szerepel a recepten, és ez alapján választ konkrét gyógyszert a gyógyszerész. Azonos hatóanyagból ugyanis több gyógyszer is forgalomban van, az „eredeti” gyógyszer után ugyanis megjelennek az általában olcsóbb generikumok.
  • A dobozra általában már a gyógyszerész ráírja az orvos által rendelt adagolást, ezt akkor is érdemes kérni, ha már ismert gyógyszerről van szó.
  • Az összes szedett gyógyszerről érdemes listát írni, akár papíron, de még jobb, ha a telefonban elmentve. A telefonon érdemes egyébként a gyógyszerek fotóját is elmenteni. Ez azért fontos, mert váratlan helyzetben, esetleg vészhelyzetben is könnyen fel lehet így idézni a szedett gyógyszereket.
  • Érdemes mindig ugyanabban a napszakban szedni a gyógyszereket, az egymással való összehangolást pedig az orvossal egyeztetni. Hasznos segítség lehet az egy hétre előre feltölthető kis gyógyszeradagoló.
  • Ha elfelejtettük bevenni az aktuális adagot, pótoljuk minél előbb. Azonban ha már nagyon közel vagyunk a következő adag időpontjához, hagyjuk ki az elfelejtett adagot és folytassuk az eredeti ritmust, nem szabad két adagot bevenni a kimaradó pótlására.
  •  Egyes gyógyszerek (például a magas vérnyomásra szedettek) kihathatnak a szívritmusra, ezért rendszeresen ellenőrizzük a pulzusunkat és a változásokról számoljunk be a kezelőorvosunknak.
  • Mindig gondolni kell arra, hogy legyen a gyógyszerekből utánpótlás. Nem érdemes nagy készleteket felhalmozni, de egy havi adagot ajánlott otthon tartani. A gyógyszerek felíratásával kapcsolatban előre végig kell gondolni, melyek azok, amelyeket felírhat a háziorvos, melyek azok, amelyeket csak kardiológus rendelhet el, illetve mihez szükséges a háziorvosnak szakorvosi javaslat, amit kardiológus adhat meg.
  • A gyógyszerek árát is érdemes tekintetbe venni, hiszen ez hosszú évekre, akár örökre be kell, hogy épüljön a büdzsébe. Ne válasszunk önkényesen másik készítményt, ezt mindenképpen egyeztessük az orvossal.
  • Amennyiben mellékhatások jelentkeznek, azokat jegyezzük fel és mindenképpen szóljunk róluk a kezelőorvosnak, aki tanácsot adhat, és szükség esetén változtathat is a gyógyszerelésen.
  • A szív- és érrendszeri betegségek kapcsán szedett gyógyszereknél a következetesség és az orvos-beteg együttműködés a legfontosabb – hangsúlyozza dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta, sportorvos. - Éppen ezért arra biztatom a pácienseket, hogy merjenek kérdezni, tájékozódni és figyeljék a szervezetük reakcióit, ami számunkra is fontos visszajelzés. Megfelelő életmóddal és szükség esetén gyógyszerekkel kivédhetőek lehetnek a kardiovaszkuláris betegségekkel, eltérésekkel összefüggő súlyosabb következmények.

Összegezve

  • A hosszú távon szedendő gyógyszerek a kezelés fontos részét képezik.
  • A gyógyszerszedés célja lehet a tünetek csökkentése vagy a prognózis javítása.
  • Vannak gyógyszerek, melyek kellemetlen mellékhatásokat okozhatnak.
  • Hogy be kell-e venni az elfelejtett tablettát, az attól függ, mennyi idő telt el.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Szívritmuszavar: rossz szokások, amikkel növelhetjük az esélyét

Szívritmuszavar: rossz szokások, amikkel növelhetjük az esélyét

Ingyenes tünetellenőrző: gyors segítség tünetek beazonosításához!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

szívbetegségek

Forrás: Kardioközpont
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához