Ezeket látta már?

Katasztrofális jövőt jósolnak a rezisztens baktériumok: milyenek lesznek a jövő antibiotikumai?

Gyógyszerterápia
2022. szeptember 12. 13:04
antibiotikumok, rezisztens baktériumok, antibiotikum-rezisztencia, antibiotikum-rezisztens

Minden évben közel 5 millió főre tehető azoknak a halottaknak a száma, akik amiatt veszítik életüket, hogy már nem állnak rendelkezésre hatásos antibiotikumok.

Évente többen halnak meg rezisztens baktériumok okozta fertőzésekben világszerte, mint HIV-ben vagy maláriában. A kórokozók kicselezték a meglévő antibiotikumok jelentős részét, azokkal szemben rezisztenssé váltak. A jelenlegi antibiotikum-fegyvertár már kevés a baktériumokkal szemben. Ha nem történik változás, pesszimista becslések szerint 2050-re 10 millióra emelkedhet az áldozatok száma, a világ vezető halálokai közé emelve az antibiotikum-rezisztenciát.

Mint azt az egészségügyi szakmai szervezetek is hangsúlyozzák: égető szükség van olyan antibiotikumokra, amik valóban hatásosak a kórokozókkal szemben; azokkal a baktériumokkal szemben is, amelyekkel a „hagyományos” antibiotikumok már nem tudnak megbirkózni.

A WHO jelentése már 3 évvel ezelőtt felhívta a figyelmet, sokatmondóan összefoglalva a jelenlegi helyzetet:

„Nincs idő a várakozásra: Hacsak nem reagálunk azonnal, az antibiotikum-rezisztenciának katasztrofális következményei lesznek egy generáción belül. Meg kell védeni a jövőt az antibiotikum-rezisztens fertőzésektől.”

Ennek ismeretében üdvözlendők azok a tudományos kutatások és örvendetesek azok az eredmények, amik új hatásmechanizmusú, a rezisztens baktériumok ellen hatásosnak bizonyuló antibiotikumok fejlesztésével kapcsolatosak.

Ezt várja el a WHO az innovatív antibiotikumoktól

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2020-ban 4 pontban foglalta össze az új antibiotikumok innovációs kritériumait:

  1. 1 új hatástani csoportba tartozó,
  2. 2 új támadásponttal rendelkező,
  3. 3 új hatásmechanizmusú,
  4. 4 egyéb antibiotikumokkal keresztrezisztenciát nem mutató antibiotikumokra van szükség.

Klinikai kipróbálás alatt egy, a WHO kritériumainak eleget tevő antibiotikum

Az antibiotikum-fejlesztést prioritásként kezelő svájci Debiopharm cég pár évvel ezelőtt egy új hatásmechanizmusú antibiotikumot fejlesztett. A „Debio 1450” vagy „afabicin” nevű gyógyszermolekula célpontja az egyik legveszedelmesebb baktérium, a Staphylococcus aureus.

A Staphylococcus aureus halálos kimenetelű (kórházi) fertőzéseket okozhat, és nagyon sok, jelenleg alkalmazott antibiotikum már nem bizonyul hatásosnak vele szemben. Nem véletlen, hogy a Staphylococcus aureus, különösen a meticillin-rezisztens Staphylococcus aureus (MRSA) előkelő helyet foglal el a WHO patogénekre vonatkozó prioritási listáján, és az USA-beli járványügyi hivatal, a CDC is „súlyos fenyegetést” jelentő kórokozóként tartja nyilván.

Az afabicin szelektíven veszi célba a Staphylococcus aureus zsírsav-bioszintézisét, és azoknak a bakteriális zsírsavaknak az előállítását akadályozza meg, amik a Staphylococcus életben maradásához szükségesek. Van rá tehát esély, hogy az afabicin a Staphylococcus aureus baktérium „Achilles-sarkát” támadja meg, vagyis egy olyan bakteriális célponttal rendelkezik, amivel rezisztencia kialakulása nélkül elpusztíthatók lesznek a Staphylococcus-ok. Kiemelendő, hogy a szájon át vagy intravénásan adagolható afabicin szelektív hatású. Azaz, az afabicines terápia feltehetően nem fogja elpusztítani a jótékony bélbaktériumokat és nem fogja gyökeresen megváltoztatni a bélflórát.

Ahogy a Debiopharm szakemberei mondják: „One drug for one bug”, vagyis „Egy adott hatóanyag egy adott kórokozóra”. Az afabicin is ennek a szelektív hatásnak a jegyében működik.

Vannak lezárult és folyamatban lévő klinikai vizsgálatok is

Eredményesen zárultak az afabicinnel végzett humán fázis II. klinikai vizsgálatok, amely során a Staphylococcus aureus okozta bőrfertőzések esetén igazolták az afabicin kedvező hatását. Jelenleg zajlik a csontokat és ízületeket érintő Staphylococcus aureus fertőzések kezelését elemző fázis II. klinikai vizsgálat.

Van tehát remény arra, hogy a tudomány a közeljövőben megnyer egy csatát a baktériumokkal szemben, noha a rezisztens baktériumokkal szembeni háború továbbra is tartani fog.

Dr. Budai Marianna PhD.

szakgyógyszerész

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: cnbc
# antibiotikumok # rezisztens baktériumok # antibiotikum-rezisztencia # antibiotikum-rezisztens # Kutatás # baktérium

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés